sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Evofone Kasada Yamukluk Ve Orijinal Olmayan Ekran Takılması!

Hüseyin Hüseyin22 Ekim 23:08

16.04.2019'de hayalet ekran problemi ile telefonumu garantiye gönderdim sonra telefonumun ekranını değiştirip geri gönderdiler. Bu değiştirdikleri ekran bir zaman sonra arka panelden ayrıldı bende tekrar geri gönderdim sonrasında beni aradıklarında ekranın orijinal olmadığını ve garanti kapsamı dışında olduğunu 500 küsur tl karşılında orijinalinin takılacağını söylediler.

Bende bu durumu kabul etmedim çünkü garantisi olan bir ürünümü başka bir yerde yaptıracak kadar aptal değilim, sonrasında tekrar aradığımda sistemsel problem olduğunu söyleyip ekranımı ücretsiz değiştireceklerini söylediler ve de ürün bugün elime ulaştı ki ne yazık ki kutusundan çıkardığımda deliye döndüm.

Teknik servis formunda kasada yamukluk olduğu yazıyordu bende incelediğimde gerçekten yamulma ve bu sefer arka panelin ayrıldığını gördüm bu 3. Sefer yaşadığım problem tamamen soğudum telefondan Evofone nin umursamaz müşteri hizmetleri ve de bir o kadar bunların tamirini yapan teknik servis çalışanlarından şikayetçiyim Tüketici Hakem Heyetine kesinlikle şikayette bulunacağım bundan sonra Xiaomi telefon kesinlikle almam.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Evofone Logo Evofone 23 Ekim 09:38

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Evofone ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Evofone Müşteri İletişim Merkezi 444 21 18 www.evofone.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler