13 Mayıs 2013

Evmanya.com Ürün Ambalajlamayı Bilmedikleri Gibi Sorumlulukta Almıyorlar!

Deri kapaklı sandık, basit bir kağıda bile sarılmadan ürünle aynı ölçüde bir koliyle gönderilmiş üstelik Kolinin bantlandığı kısmına sandığın deri kısmı denk getirilmiş kolinin bantını bıçakla keserken banta bitişik deri de kesildi.

Sandık koliye öyle sıkıştırılmışki kolinin kapaklarının izleri üzerinden iki hafta geçmesine rağmen geçmedi. Evmanya şikayetimi bildirdikten bir hafta sonra her gün kayıt oluşturmama rağmen ürünü iade edemeyeceğimi bildirdi. Ambalajlanmadan gönderilen ürün için hiç sorumluluk hissetmediler.

Ayrıca üyeliğimin silinmesi için her gün kayıt oluşturdular telefonla canlı destekle her gün Israrla talepte bulunmama rağmen silmediler.

Fatma 177 Okunma

Cevaplar

  • Fatma 13 Mayıs 2013

    KULLANICI HATASI SİZİN YÜZÜNÜZDEN OLDU ÇÜNKÜ...Ürünü basit bir kağıda bile sarmadan ürünle ayni büyüklükte kolinin içine sokmuşsunuz üstelik deri kısmını da koliyi bantladığınız tarafa denk getirmişsiniz.BARİ UYARI KOYSAYDINIZ"biz paketlerken özen göstermedik siz açarken aman çok dikkatli olun"diye !!! Hala utanmıyorsunuz...Ayrıca on gündür sitedeki üyeliğimi silmek istiyorum her gün yazdım hala üyeliğim devam ediyor.Bu nasıl şey!!!Yıllardır internetten alışveriş yaparım böyle şey görmedim !!!

  • Evmanya.com Temsilcisi13 Mayıs 2013

    Merhaba Fatma hanım, Size sözlü ve yazılı olarak konuyla ilgili daha önce bilgilendirmede bulunmuştuk.Konu tarafımızca değerlendirilmiş olup kullanıcı hatası sonucu ürünün niteliği bozulup, tekrar satış gerçekleştirilemez duruma geldiği için iade talebiniz olumsuz sonuçlanmıştır.Cayma hakkıyla ilgili yasal düzenlemeler konuya ilişkin bağlayıcı niteliktedir. Saygılarımızla...

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön