16 Ağustos
#12427160

Evkur Alışveriş'te Kalitesiz Hizmet

Ben 03.02.2019 tarihinde Evkur kurumundan tam 7.500 TL'lik bir çeyiz seti aldım. Ne yazık ki. Keşke almaz olaydım. İlk önce iki ay teslim edilmelerini bekledik. Gelmeyince gittiğimde öğrendim ki faturalarımızı teslim edilenlerin arasına koymuşlar boşa bekledik. Neyse insanlıktır olur dedik. Sonra bir iki ay sonra ürünler geldi ama eksik geldi. Onlarda bir aya gelir dendi ve tabii ki gelmedi. Yine şubeye gittiğimde benim eşyalarım nerede dediğimde gülünçtür ki kimse cevap veremezler kargo taşıyan bir eleman sizin neydi o üründen daha üretilmiyor diye bu cevap verdi.


Ben zaten sınırlıyım ve aldığım cevapla çıldırma derecesine geldim. Nasıl yani ne olacak dediğimde ya parasını geri alacaksınız ya da farklı ürün seçeceksiniz dedi. Dahada çıldırdım. Ben gitmesem bunu bana kimsenin arayıp demeye niyeti yok ve bu durumu bana taşıyıcı eleman söylüyor. Tartış falan derken kaşık takımını buluyorlar farklı şubeden ve teslimatı için yola çıkarıyorlar. Bu dediğim süreç tam 6 aylık bir süreç. Bir de yemek takımında hatalı ürünler geldi onları da en geç bir ayda tarafınıza teslim edeceğiz dediler ve oradan ayrıldım. Her zaman ki gibi ne arayan var ne soran. Ve şu an tarih 9 ayı göstermekte.


Ben böyle şirket ömrü hayatımda görmedim. Hala ben koşturuyor um peşinde. Ama dikkatinizi çekmek istediğim bir konu var. Ücret taksitleri 900 TL olduğu halde ben 2000 verirken kimse neden erken veriyorsunuz demedi hiç. Parayı almaya gelince mükemmel kibarlar ama iş icraata gelince sıfır bile değiller... . Ben bunu BİMER,CİMER Tüketici Hakları'na her yere şikayetini yapacağım. Bu haksızlığın cevabını elbet bir yerde vermeleri lazım. Şunu çok merak ediyorum.

Ümran Ümran 1.182 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler