01 Haziran 2015

Evidea.com Ödeme Şeklinin Farklı Yansıtılması.

İnternet sayfanızda ilk reklamınız olan bonusa 5 taksit seçeneğiniz var. Tamamen yanıltıcı. Yapmış olduğum harcama tutarını bonusa 5 taksit seçtim. Fakat firmanız 2 taksit ödemeli yansıttı. Bu durum benim hatam değil. Beni sürekli bankaya yönlendirip zaman kaybettirdiniz. Kart bilgilerimizi güvenip verdik. Siz kaç taksit girerseniz banka onu yansıtır eksteme. Banka Evide'a da +3 taksit diye bir kampanyamız yok. Firma kaç taksit seçerse ekstrenize o tutar yansır firmanın düzeltmesi gerekir denildi.

Evidea.com bu durumu düzeltmedi. Ödene seçeneklerini kime nasıl güvenip yapacağız anlamadım. Seçenekleri koydunuz bizde müşteri olarak seçtik. Alışverişimdem son derece pişmanım. Düzeltme yapılmadı.

Cevaplar

  • Evidea.com Müşteri Temsilcisi04 Haziran 2015

    Müşterimize 01.06.2015 tarihinde kayıtlı telefon numarasından geri dönüş yapılarak taksitlendirme süreçleri hakkında bilgi verilmiş ve siparişi takibimiz altına alınmıştır. Bize her konuda http://www.evidea.com/yardim adresinden ulaşabilirsiniz. Müşterilerimizin tüm talepleri titizlikle incelenmekte ve gerekli işlemler en hızlı şekilde yapılmaktadır. Saygılarımızla, Evidea– Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön