16 Eylül 2015

Evidea.com İade Süreci Hakkında!

Kalitesiz tedarikçilerde çalışmalarından ve Aras Kargo Trabzon elemanlarının beceriksizliğinden ötürü yaptığım iadeler 15 gün geçmesine rağmen satıcıya ulaşmamış görünüyor. Kargoya çok geç verilen ürünlerin elime ulaşmaması sonucu iadesini yaptığım ürünlerin benden takip numarası isteniyor ancak ortada böyle bir numara yok. Tedarikçi de 15 gündür kargonun eline ulaşmadığını iddaa ediyor. Sonuç olarak toplamda 250 TL'lik elime geçmeyen ve iadesini yaptığım ürünlerin ücretini geri alamadım. Bakalım daha ne kadar uğraştıracaklar.

Ali 65 Okunma

Cevaplar

  • Ali20 Ekim 2015

    Ağustos ayının sonunda iade ettiğim ürünlerden birisinin iadesi bu ay içerisinde ancak gerçekleştirildi. Diğeri ile ilgili hala herhangi bir işlem yapıldığı yok. Hala iade süreci devam ediyor. Evet Evidea.com beni aradı, ürünün kargoda olduğunu, satıcıya ulaştığı anda iade gerçekleşeceğini söyledi. Hangi aklı selim insan ağustosun sonunda iade edilen kargonun Ekim'in 20 sine kadar Türkiye içerisinde geri gidemediğine inanır? Aynı olaylar diğer üründe yaşandı. Bir ayda bir kargo geri gidemiyorsa demektir ki bu kargo firmanızı değiştireceksiniz ya da yanlış bilgi veriyorsunuz. Yaşattığınız tam bir rezillik. Site üzerindeki servisiniz ise ne titiz, ne de hızlı.

  • Evidea.com Temsilcisi05 Ekim 2015

    Müşterimize 05.10.2015 tarihinde kayıtlı telefon numarasından geri dönüş yapılarak iade süreçleri hakkında bilgi verilmiş ve siparişi takibimiz altına alınmıştır. Bize her konuda http://www.evidea.com/yardim adresinden ulaşabilirsiniz. Müşterilerimizin tüm talepleri titizlikle incelenmekte ve gerekli işlemler en hızlı şekilde yapılmaktadır. Saygılarımızla, Evidea– Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön