09 Kasım 2017
Yorum Yap
#9771443

Evidea.com'un Yanlış ve Yamuk Gönderimleri!

06.11.2017 tarihinde sipariş etmiş olduğum, pedallı çöp kovası ve klozet fırçası seti adlı ürünümün içerisindeki çöp kovası az evvel elime korkunç yamulmuş bir vaziyette ulaştı. Her iki tarafı da yamulmuş içe çökmüş iki taraf ortada resmen birleşmiş bir şekilde.
Daha önceki dolapütü masası siparişimde de mor renk seçmiş olmama rağmen kırmızı renk ulaşmıştı elime. Ciddi bir takipsizlik sorunları var bir kuruluş nasıl olur ki mor renk tonu sipariş edilen bir ürünü kırmızı gönderir, gönderdikleri ürüne ve sipariş edilen ürüne hiç bakmıyorlar mı? Peki ya; nasıl olur da müşteriye yamuk çöp kovası gönderebilirler. Müşteri memnuniyeti sıfır. Kendilerini geliştirmeliler. Müşteriye yamuk ürün göndermek kabul edilebilir bir şey değil ve bu kesinlikle kargo da yamulmuş olamaz bir sürü kutu ve koliye sarılı şekilde geldi. Kesinlikle Evidea hatası.

Yeşim 690 Okunma

Cevaplar

  • Evidea Temsilcisi09 Kasım 2017

    Değerli Müşterimiz , Talebinizi inceleyerek , kısa süre içerisinde üyeliğinizde yer alan e-posta adresinize bilgilendirme yapacağız. Soru ve Önerileriniz için web sitemizde yer alan "Yardım" sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla Evidea.com Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler