06 Nisan #10311545

Evidea.com Teslimatta Yaşanan Sıkıntı!

Evidea'dan bir TV ünitesi satın aldım MNG Kargo tarafından teslim edildi. Ekran görüntüsünde eklemiş olduğum gibi teslimat sürecinde kargonun belirli bir kg üstündeki ürünleri binanın giriş kapısında bırakacağına dair bir bilgilendirme olmadığı için bu konuda bilgi sahibi olmamamızdan kaynaklı olarak kargo çalışanları ürünü yukarı çıkarmayacaklarını ve kapının önüne bırakıp gideceklerini belirttiler. Çalışan bireyler olduğumuz için evde bulunan 50 yaşında annemizin bu ürünü yukarı çıkarması mümkün olmadığı için ürünü teslim alamadık ve iade etmek zorunda kaldık. Eğer bu şekilde bir bilgilendirme olsaydı biz ya bu ürünü almazdık ya da teslimat için evde taşıyabilecek birilerini bulun durabilirdik. Bu durumda mağduriyetimizin giderilmesini istiyorum.

Neslihan 1.152 Okunma

Cevaplar

  • Neslihan10 Nisan

    Gönderdiğiniz ürünün gönderim aşamasında sorun yaşadığımız gibi üründe sıkıntılı olarak geldi. Üst tarafın bir parçası yamuk olarak geldiği için hiçbir şekilde eşitlik sağlanamadı. Vidalama yerlerinde boşluk kaldı. Kapaklar oturmadı. Yani tam anlamıyla bir rezillik söz konusu. Verdiğim paranın tek bir kuruşunu bile hak eden bir ürün olmadı.

  • Evidea Temsilcisi09 Nisan

    Değerli Müşterimiz , Talebinizi inceleyerek , kısa süre içerisinde üyeliğinizde yer alan e-posta adresinize bilgilendirme yapacağız. Soru ve Önerileriniz için web sitemizde yer alan "Yardım" sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla Evidea.com Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön