01 Kasım
#12886942

Evidea Kalitesiz Bir Kargo Firmasıyla Çalışıyorlar

UPS gibi bir kargo firmasıyla çalışıyorlar. Ürünüm İzmir'e gelmesine rağmen günlerdir teslim edilmiyor. Siparişi vermemin üzerinden bir hafta geçti. Müşteri hizmetlerini arıyorum "teslim suresinin geçtiğini görüntülüyorum, mücrim bir sebep olmadığı takdirde ürününüz yarın teslim edilir" diyor. Ne gelen var ne giden. Üzerinden bir daha geçiyor.


Bu nasıl bir mücrim sebep çok merak ediyorum doğrusu. Normal şartlarda hiç tercih etmediğim bir kargo firmasıyla sadece Evidea'dan alışveriş yaptığım için muhatap olmak zorunda kalıyorum. Üstelik ha geldi ha gelecek diye evden çıkamaz oldum.


Malum bir de evde olmayıp teslim alamazsam ürünüm tekrar kayıplara karışacak diye korkuyorum. Müşterilerini böyle işini özensiz ve plansız yapan bir firmayla çalışarak mağdur ediyorlar. En kötü dediğimiz kargo firmasından bile daha kötü ve kalitesiz çok yazık.

Merve Merve 1.294 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Evidea Temsilcisi11 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Siparişiniz ile ilgili kargo firması ile iletişime geçilerek teslimatınız hızlandırılmış ve 07.11.2019 tarihinde yapılmıştır. Yaşanmış olan süreç ile ilgili kargo firmasına gerekli bilgilendirmeler aktarılmıştır. Saygılarımızla, Evidea Müşteri Hizmetleri

  • Merve'nin Teşekkür Mesajı03 Kasım

    Sorunum çözülmüş olmasına rağmen Evidea tarafından arandım ve gerekli açıklama yapıldı. İlgileri için teşekkür ederim.

  • Evidea Temsilcisi03 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Size 03.11.2019 tarihinde kayıtlı telefon numaranız üzerinden geri dönüş yapılarak kargo süreçleri hakkında bilgi verilmiş ve siparişiniz takibimiz altına alınmıştır. Saygılarımızla, Evidea Müşteri Hizmetleri Tüm soru ve taleplerinizde 0850 532 22 22 nolu hattımızdan hafta içi her gün ve Cumartesi günleri 08:00 - 18:00 saatleri arasında bize ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları