02 Ekim 2018
#10974255

Evidea 2 Ayda Gönderilmeyen Sipariş Ve Dahası

Evidea'dan 23.07.18 tarihinde bir adet gardırop sipariş ettim, gönderim tarihi 11.09.18 olarak görünüyordu. Gönderim tarihi yaklaştığında müşteri temsilcisinden gönderim durumunu sorguladığımda hiçbir şekilde net bir bilgi alamadım. Depo/tedarik kısmıyla müşteri temsilcisi arasında hiçbir iletişim, bilgi alışverişi yok. İnternet sitelerinde ne görüyorsanız o var elinizde bilgi olarak. Boşuna arayıp saatlerce beklemeyin. Neyse, 10.09.18'de gönderim tarihini 15 gün daha öteleyerek 25.09.18 olarak güncellediler. Yine gönderim günü geldiğinde temsilcileriyle görüştüm fakat hala "gönderilecektir bla bla" söylediler. Sonuç olarak ürünüm gönderilmedi. Siparişi iptal ettim. İade süreci de şöyle oluyor, müşteri temsilcisi sizi arıyor. Evirip çevirip kurduğu cümlelerle size o parayı iade etmek erine çek vermeye ikna etmeye çalışıyorlar. Yanlışlıkla he deseniz anında çek verecekler. Bizzat şahidim. Sonunda iptal edebildim ürünü fakat iadem henüz yapılmadı, birkaç gün içinde yapılacağını söylüyorlar ve bugün tarih 02.10.18. Siparişimi 62 gün bekletmiş, paramı ise 7 gündür bekleten, beni fazlasıyla mağdur bırakmış firmadır Evidea.


Daha evvel de TV ünitesi sipariş etmiştik, ürün hızlıca gönderildi fakat kapaklarının menteşesini öyle uyumsuz yapmışlar ki yamuk yumuk duruyor kapak. Tövbe ettirdiler sağ olsunlar.

Pınar Pınar 325 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Evidea Temsilcisi03 Ekim 2018

    Değerli Müşterimiz , Talebinizi inceleyerek , kısa süre içerisinde üyeliğinizde yer alan e-posta adresinize bilgilendirme yapacağız. Soru ve Önerileriniz için web sitemizde yer alan "Yardım" sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla Evidea.com Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları