Toplam çözüm sayısı
..
Evdiz ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hüseyin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma
ile

Evdiz Kusurlu Ürün Gönderdi!

8228görüntüleme
Hüseyin
Hüseyin 20 Mayıs 2019 23:37

2016 yılında Şanlıurfa Evdiz'den 6400 değerinde yatak odası takımı TV ünitesi oturma grubu aldım. 5000 TL'yi peşin ödedim. 1400 TL senet yaptım. Hemen gönderecekken 1 ay sonra teslim ettiler. Yatak odası takımı defolu geldi. Geri gönderdim.

2. Yatak odası geldi onun daha fazla defosu vardı. Ne yardımcı oldular ne de ayıplı mal oranında indirim yaptılar. Telefonla konuştuğunda sanki dalga geçiyorlar müşteriyle. Benim durum mahkemelik. Mahkemelerde sanırım tüketici karşıtı. 3 yıl bir mahkeme sürer mi. Bunun hesabını artık Allah'a bıraktım.

Evdiz Logo
Evdiz24 Mayıs 2019 10:21

Merhaba, Değerli müşterimiz yapılan kontroller sonucunda 18/11/2016 tarihinde arızalı olan parçaları temin edilmiştir ve ikametgah etmiş olduğunuz siteye defalarca gidilmiştir tarafınız defalarca telefonla aranmıştır ve güvenliğe not bırakılmıştır tarafınızdan o tarihten itibaren geri dönüş olmadığı için sizlerden kaynaklı olarak işleminiz yapılamamıştır dava yoluna gittiğiniz tespit edilmiştir. 16/05/2019 da duruşmanız bulunmaktaydı fakat yapılan duruşmaların hiçbirine katılmadığınızdan dolayı dosyanız hiç açılmadı olarak sayılmıştır ve dosya kapanmıştır üzülerek söylüyoruz ki çıkan karar istinaden haklı olduğumuz için ücretsiz hizmet verememekteyiz .Konu hakkında bilgi vermek bugün tarafınız 2-3 defa aranmıştır fakat telefona cevap verilmemiştir. Dilerseniz ücretsiz olarak ayarı yapılması gerek bir ürününüz var ise (yedek parça talebi olmadan ) 1 defaya mahsus olmak kaydı ile hizmet suna biliriz. İyi Günler Dileriz Müşteri Hizmetleri

1 Yorum

Hüseyin
Hüseyin24 Mayıs 2019 14:04
 

Siz inandinızmı bu yoruma ya da süreç içinde yanımdamıydınız

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon
Yeni karşılaştırma
ile

Benzer Şikayetler