sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Etstur Rezervasyon Görevlisi Tarafından Mağdur Edildik

Erdinç Erdinç07 Eylül 11:09

3 Eylül tarihinde, 444 0 347 telefon numarasından, ETS call center görevlisi g***A***** ile telefonda görüşerek, Muğla Akyaka Kerme Ottoman Gökova isimli otel için, 4-6 Eylül tarihinde 3 bay konaklama yapacağımızı ilettik. 3 bay konaklayacağı için sorun olmaması adına, kendisi otel ile görüşüp, bize geri dönüş yapacağını iletti. 20-25 dakika kadar sonra kendisi geri dönmeyince biz kendisini aradık. Otel ile görüştüğünü sorun olmayacağını iletti. Studio Suite Garden View isimli büyük odayı rezervasyon yapıp, ödemesini yaptık. Kendisinin gönderdiği mailde ("Seyahat İçeriği (Voucher) " ) detaylar da yazmakta. 4 Eylül akşamı otele vardığımızda, resepsiyon görevlisi bu oda sınıfının (Studio Suite Garden View) ekstra ücretli olduğunu iletti. Bizi 2 kişilik odada, çift kişilik (Double) yataklı bir odaya alabileceklerini, rezervasyonun öyle yapıldığını iletti. Yani 3 erkek 1 tane double yataklı odada yatmamız istendi.

Bizde g***** hanıma ulaşıp durumu ilettik. Kendisi bize otelle görüşüp, geri döneceğini iletti. Geride döndü. Kendi hatası olduğunu açık açık söyleyemedi ama laf oyunu yaparak, istersek otel rezervasyonunu iptal edip, Yeni Otel için rezervasyon yapabileceğini söyledi. Biz saatlerce yol geldiğimizi, kendi hatasını doğru düzgün telafi etmesini istemekte fayda vermedi. Bunun üzerine kendisinin üstü olan yetkili biriyle görüşmek istediğimi ilettim. Kendisi üstüne ileteceğini, ses kayıtlarının dinleneceğini ve şefi tarafından bize en kısa sürede geri dönüş olacağını iletti.

Aradan geçen onlarca dakika sonra kendisi geri döndü. Şefinin görüşme kayıtlarını dinlediğini ve bizim kendisine 3 bay konaklama yapacağımızı iletmediğimiz gibi bir saçmalığı söyledi. Bende kendisine böyle bir saçmalığın olmadığını, niye şefinin aramadığını, söyleyerek telefonu kapattım.

Tam 2,5 saat resepsiyon da bekleyerek bu sorun ile uğraştık. 2 gece boyunca 2 erkek çift kişilik yatakta yan Yana yattı. Birimizde yere çarşaf vs sererek yattık. Koskoca Etstur'un satış görevlisi ve şefi, gönderilen mailde yazılanlara rağmen, ses kayıtlarına rağmen yaptığı bu büyük hatayı kabul edip, özür dileyip, telafi edeceklerine, zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışarak bizi yıllar boyu unutamayacağımız bir mağduriyet yaşattılar. Tatilimiz sayelerinde mahvoldu. Bu mağduriyet yanlarına kar kalmayacak, başta sosyal medya olmak üzere her yardan paylaşacağız. 

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler