Etstur Haksız Rezervasyon İptali Ve Yaşanan Sorun!

İbrahim İbrahim1 hafta önce

13.06.2020-20.06.2020 tarihleri arasında 7 gece Liberty Lara isimli otele 2019 yılından rezervasyon yaptırdım. Şimdi asıl olaylara gelelim!  

2 gün önce tesadüfen otelin kapalı olacağını internette öğrendim ( ETS bilgi vermedi) ve ardından ETS 'yi aradım. Görüştüğüm kişi fark vererek tarih değiştirebileceğimi veya iptal edebileceğimi söyledi. (iptal sigortam varken bunu bir lütuf gibi bana sunamazsınız!

 ben zaten bunun parasını ödedim! ) sonrasında ise tarih değiştirmek istemediğimi ve aylar öncesinden programımı buna göre yaptığımı belirttim ama bana bir şey yapamayacaklarını söylediler. 

Ben de buraya girip şikayet oluşturdum. Arkasından hemen aradılar ve yardımcı olacağız siz şikayeti kaldırın dediler. kaldırmayacağımı söyledim, sonrasında ETS de çalışan ve kıramayacağım bir kardeşime beni arattırarak lütfen şikayeti kaldırmasını söyler misin diyerek ricacı oldular!  

Kaldırdım.  şimdi gelelim en trajikomik duruma, aynı tarihler için bana 2 tane otel önerdiler ki bu oteller benim seçtiğim otelin yarısı etmez ve fiyat olarak da benim aldığım döneme oranla daha ucuzlar. Yani mağduriyet giderme yerine hala daha fazla para kazanma peşindeler. 

Ben de Rixos Belek oteli istediğimi söylediğimde oraya voyage misafirlerinin geçişini yapıyoruz dediler. Bu nasıl bir ayrım, kendi şirketinize ait olan oteli kayırıp bana nasıl daha kötü otel önerirsiniz dedim. 

Ben böyle dediğim de ise Rixos zaten kapalı,5 hazirana kadar bekleyin o zaman konuşalım dendi. Kapalı olan otele nasıl voyage misafirlerini aldınız o zaman?  

Bunun üzerine Rixos' u arayacağımı ve yalan söylüyorsanız iyi niyetimi kaybedeceğimi söylediğimde ise alaycı bir modda gülme sesi geldi! Rixos'u aradım ve tüm tesislerimiz açık, size yanlış bilgi vermişler dediler. 

Bu görüşmeden sonra tekrar arayıp siz yalan söyleyerek mi para kazanıyorsunuz, Rixos sürekli açık olduğunu söyledi dediğimde de, beni başka bir numaraya yönlendirdi ve ben yardımcı olamayacağım diyerek in içinden sıyrılmaya çalıstı. Numarayı aradım ve durumu anlattım. Şikayet kaydı oluşturduk, geri döneceğiz dendi. 

Benim anladığım sadece bezdirme politikası uygulayarak kendi otellerine ait müşterilere kıyak geçip bizim gibi mağdurların paralarını 6-7 ay kullanıp sonra aynı şekilde geri iade ettirip susturmaya çalışmak. 

Gerçekten yazıklar olsun, siz bırakın büyük şirket olmayı esnaf bile olamazsınız! Bu yaşananları tüm kayıtlar ile birlikte Tüketici Mahkemelerine ve tüm makamlara bildireceğim. Mağdurum ve yıprandım artık.

Cevaplar

profile-icon İbrahim 1 hafta önce

Bu durum tamamen benim insiyatifim dışında gelişen ve liberty grubunun keyfi hareketinden kaynaklı bir durumdur. Hizmet akdi ile iş yapan ve aracı kurum olan ETS firması müşterisini korumak ve mağduriyet gidermek yerine daha çok zulüm olmaktadır. O zaman kimse sizden almasın herkes otelleri arayarak rez yapsın. Sizin bu hizmeti vermenizin hiçbir anlamı yok. Müşteriler bırakın size güvenmeyi artık sizden çekinir oldular.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler