Etstur ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Etstur Haksız Kazanç

2.185görüntüleme
Cesim
Cesim 03 Ağustos 2020 16:21

Etstur üzerinden 01.08.2020 ile 03.08.2020 tarihi arasında Ramada Plaza Otel Antalya 5 yıldızlı otel olarak 2 günlük rezervasyon internet üzerinden yaptım ve kredi kartımdan tüm ödemeyi 1245 TL yi ödedim. Akabinde otele gittik Ramada otel tam bir fiyasko!  saat 13:55 te otelde olduk bizim odamıza geçmemiz saat 15:00 ı buldu. Zaten ilgilenen kimse yok, tüm çalışanların egoları tavan yapmış halde odamıza aynı günün akşamı görevli biz uyurken içeriye giriş yapmış ve bizim bilgimiz dışında, minibar kullanım kağıdını işaretleyip başucumuza bırakmış. Sabah uyandığım gibi hemen resepsiyona gittim. Eşyalarımızı toparlayıp resepsiyondaki görevliye durumu bildirdim ve bu sebepten dolayı çıkış yapmak istiyorum dedim. Kendisi de haklısınız dedi durumu müdürüme ileteceğim dedi. Sonrasında ücret iadesini sordum çünkü sabah saat 10:15 te çıkış yaptık. Ertesi güne kadar olan tüm ücreti Etstur'a ödemiştim. Görevli arkadaş Etstur'u aramamı söyledi. 

ETS Tur genel merkezi aradım ve durumu bildirdim. Müşteri hizmetleri bölge sorumlusu arkadaşın beni arayacağını söyledi. Sonrasında bölge sorumlusu o*** bey aradı beni ve durumu kendisine ilettim. Kendisi otel yönetimi ile görüştükten sonra bana ücret iadesi yapmayacaklarını ve kapının arkasına kağıdı asmamız gerektiğini iletti. Bende kendisine kağıdın arkasında iki yüzü olan kısımda girebilirsiniz ve rahatsız etmeyin yazısı vardı. Biz kağıdı hiç asmadık ve biz gece yatarken giriş yapıyorsunuz dedim. Müşteri memnuniyeti sıfır zaten. Ben o*** beye benim kaldığım 1 günümün ücretini alın fakat kalmadığım diğer günümün ücretini iade edin dedim ya da farklı bir Ramada otele kaydırın dedim. Otel fiyatı düşükse üste para istemiyorum yok eğer yüksekse üstünü vereyim dedim. Çünkü daha önce Sakarya Ramada otel ve Kapadokya'da kaldık asla bu tarz bir durum olmamıştı. Onu da kabul etmediler. Ramada otel Antalya zaten tam bir fiyasko!  odanın balkonunda sigara izmariti vardı. Minibar dolumu diyorlar ya sularımızı içmiştik yerine suda koymamışlar. Nasıl minibar eksikleri için giriliyor onu da anlamış değilim. 

ETS Tur'dan sonuna kadar şikayetçi olacağım. Elimde hem görüntü hem de ses kaydı var. Mahkemede görüşeceğiz kendileriyle. Aynı zamanda Ramada Antalya içinde şikayette bulunacağım. Cumhuriyet savcılığına otel suçu ETS tura atıyor. ETS Tur Ramada ya atıyor. Karşınızda muhatap bulamıyorsunuz. Müşteri memnuniyeti yok.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler