ETS Tur Valiz Kaybetme

Büşra Büşra05 Şubat 22:55

30 Ocak - 2 Şubat 2020 tarihleri arasında eşimle birlikte satın almış olduğum Paris turu için yola çıktık. Havaalanında inince, ETS Tur'un anlaşmalı olduğu G2 travelling firması otobüsü ve Türk şoförü ile orly havaalanı otoparkında bizi bekliyordu. Eşim ile birlikte 2 adet valizimizi aracın bagajına kendi ellerimizle koyduk. Gün içerisinde otele gitmeden panoramik şehir turu yapıldı ve bu süre zarfında valizlerimiz bagajda tutuldu. Otele gittiğimizde valizleri şoför indirmeye başladı. Kendimizin indirmesine ve takip etmesine izin vermedi.

Bagajdan valizimizin birisi çıkarken, diğeri çıkmadı. Kendi ellerimiz ile koyduğumuz valiz nasıl oldu da o bagajda yok oldu. Bagajı kontrol ettiğimiz halde içinde valizimiz yoktu. Şoför zaten ilgisiz kaba ve kaçamak cevaplar veren bir kişiydi. Hiçbir şeyi kabullenmeyerek çekti gitti. Tur rehberi pasif kalarak konuya müdahil olamadı. ETS tarafına rehber bildirdi ama maalesef takibi çok fazla olmadığı için, bizim bizzat ilgilenmemiz gerekti. Valizin kaybolması sebebi ile yaşadığımız mağduriyet tur boyunca bizi olumsuz etkiledi.

Bu firma bizi maddi manevi büyük bir zarara uğrattı. Bu sorumsuzluğun üstü nasıl olur da örtülmeye kalkılır? ETS bu tarz olaylara nasıl olur da sessiz kalabilir? Böyle bir mağduriyet yaşatan firmaya karşı nasıl olur da müşterilerinin hakkını savunamaz? Aradan günler geçmesine rağmen arayıp soran kimse yok. Biz valiz kaybetmedik, bizim valizimiz sorumsuzluk ile kayıp edildi ya da alındı! Aldıkları emanete sahip çıkamadılar.

Firmaya yönelik, tur öncesinde kafamızda soru işaretleri vardı. Bu soru işaretlerinin de neden oluştuğunu artık daha iyi anlıyorum. Kendimiz gitsek hem daha ucuza, hem de bütün eşyalarım gözümün önünde olacağından daha güvenli olacaktı. Açıkçası müşteri memnuniyeti sıfır.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler