sta-1-hoverYetersiz Çözüm

ETS Tur Çağrı Merkezi Yeterli Hizmeti Vermiyor

Vural Vural18 Aralık 2019 06:41

ETS Tur internet sitesi üzerinden, 18.12.2019 tarihli uçak bileti aldım. Yanlışlıkla, bileti seyahat edecek kişi adına değil de kendi adıma almışım. THY'yi aradım. "Hemen değiştirebilirdik; ama, ETS Tur'dan aldığınız için biz müdahale edemiyoruz. " dediler. ETS Tur ile iletişime geçmemi tavsiye ettiler.

ETS Tur'u aradım. 7/24 çalışan uçak seferlerinin bilet satışını yapan firmanın çağrı merkezi servisi saat 9'da mesaiye başlıyormuş. Bu nedenden ötürü biletim yandı. Yeni ve pahalı bir bilet almak zorunda kaldım.

Şunu sormak istiyorum. Acil bir durumda müdahale etmek için THY'nin yetkisi yoksa ve sizde o saatlerde uyuyorsanız; biz, nasıl acil sorunlarımızı çözeceğiz? Bu ve bunun gibi birçok aksilik yaşanma ihtimali var. Uçaklar, otobüsler vs... 7/24 çalışıyorsa ve siz bu biletleri satıyorsanız; sizin de aynı saatler içinde çalışan bir çağrı merkezi servisiniz olmak zorundadır. Aksi halde, bana yaşattığınız mağduriyeti, sizi tercih etme hatasına düşmüş diğer müşterilerinize de yaşatabilirsiniz.

Size söyleyecek başka sözüm yok. "Arife tarif ne hacet! " demişler. Bana, bu acı tecrübeyi yaşattığınız için ve bundan sonraki hayatımda, firmanızın her türlü karalama kampanyasını yapma imkanı verdiğiniz için size çok teşekkür ederim. Aynı zamanda, THY'nin bu tarz bir yetkiye sahip olamamasından dolayı onları da kınıyorum. Bir daha görüşmemek üzere... İyi uykular ETS Tur!

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler