12 Haziran
#12092572

ETS Tur Tavsiyesi İle Yaşanan Mağduriyet!

05.06.2019 saat 15.47 çağrı merkezinden müşteri temsilcisinin güzel bir tesis son iki oda 7 puan almış tavsiyesi üzerine, otelle ilgili görsel bakmadan, hemen onaylayın yönlendirmesi ile anlık rezervasyon gerçekleştirildi.


Grand Milano Sarımsaklı tesisi için. Ancak bize iptal değişiklik olmadığı temsilci tarafından bildirilmedi. Tesisin 7 puan almış olduğunu belirtti, maalesef çok vasat bir tesis, odada yatağın biri kırık, havuz direklerin arasındaydı, satış yapmak adına yanıltıcı bilgi verildiğini geç anladık.


Bizler ETS güveni ile hareket ettik, hayal kırıklığına uğradık, odaya çıktıktan sonra çağrı merkezini aradım, durumu anlattım, birkaç görüşmeden sonra, iptal/ iade durumunun olmadığını satış temsilcisinin söylemediği iddiamız üzerine ses kaydı dinlendi. Çağrı merkezinizden S*** bey tarafından, dönüş yapıldı bize... Gece kalın otelde sabah 09.00 dan itibaren arayabilirsiniz, telefonda müşteri temsilcisi size iade/iptal olmadığını belirtmemiş, şu an bölüm görevlilerinden onay alamadım, ancak size dönüş olumlu olacaktır iade işleminiz gerçekleştirilecektir dedi. Ancak ailem bu şartlarda otelde kalmak istemediler, maalesef yemek dahi yemeden üç çocuğumla otelden çıkış yaptık görüşme sonrasında saat 19.30... Otel yetkilisi çıkış yapıldığını ETS ye iletirim dedi.


ETS den birçok rezervasyon yaptırmış, birçok tura katılmış biri olarak, yaşadığımız durum üzücü oldu bizler için, kurum hizmet kalitesinin üst sıralarda olduğu düşünüldüğünde... Ertesi gün müşteri kalite direktörlüğüne bu görüşmenin özetini yaparak mesaj attım.


Dönüş yapan yetkili ses kayıtlarını dinleyeceğini, dönüş yapacağını belirtti. Ardından birkaç farklı birim sorumlusu olduğunu belirten başka kişiler ile de görüştük. Hepsinin ortak dili, telefonda belirtilmemiş ancak, maalesef iade yapılamayacak denildi. Özet olarak otelde konaklamadan, dayatmacı bir zihniyet ile tüketiciyi mağdur etmede en üst sırada oldu ETS. Okuduğum şikayet mesajlarından da anlaşıldığı üzere, yalnız değiliz. Şikayetimizi yetkili mercilere iletiyoruz...
Sorunu çözmek değil, sorun olarak bırakmak düşüncesini, kaba ve dayatmacı zihniyeti şiddetle kınıyoruz. ETS nin davranışı tamamen insan haklarına aykırı, insanı hiçe sayan, en üst seviyede maddeci yaklaşım...

İlkay İlkay 895 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları