10 Ocak
#13422571

ETS Tur Ödeme Sorunu

Ben Yılmaz Balkan arkadaşımla beraber ETS Tur'dan 1 Ocak'ta otel rezervasyonu yaptık. Ödemeyi ETS Tur Garanti bankasıyla çalıştığı için ve en çok taksiti yaptığı için (9 taksit) ve arkadaşımın da ilgili banka kartı olmadığı için ödemeyi benim kartımla yaptık. 3 Ocak'ta hesap extreme baktığımda taksit sayısının 4 olduğunu görerek ilgili firmaya şikayette bulundum . Birkaç gün sonra durumun bankaya bildirildiğini ve işlemin düzeltileceğini söylediler.


Son ödeme tarihim 13 Ocak Pazartesi olması nedeniyle halen ne ödemem gerektiğiyle ilgili bir dönüş olmadığı için bankayı aradım ve hesabıma 2 şer taksit yansıtıldığını ve bu durumun bu ay ki tutarı etkilemediğini ve extreme yansıyan tutarı ödemem gerektiğini ve bunun sonucunda da taksit sayısın 9 değil 6 olabildiğini öğrendim. Ben bu tutarı ödeyemeyeceğim için bana bunların yüzünde faiz işleyecek.


Sonuç olarak bir daha ETS turla çalışmayı düşünmüyorum ve müşteri ilişkileri yönetiminde de çok yetersiz olduklarını düşünüyorum ve bu konuyu da her mecrada duyuracağımı buradan bildirmek isterim. Beni çok mağdur ettiler. Bu kadar basit bir konuyu çözememeleri beni çok üzdü. İşimi gücümü bıraktım bu konu için onca vakit harcamam da cabası.

Yilmaz Yilmaz 1.844 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler