ETS Tur Granada Yangını İade Sorunu

Cnn Cnn10 Şubat 15:06

26 Ocak tarihinde Antalya Belek Granada Luxury Belek Otel'e 2 aile olarak giriş yaptık. 27 Ocak Pazartesi saat 11.00 sularında otelde yangın çıktı. 11.30'da ETS genel merkezi arayıp aynı standartta başka bir otele transferimizi istedik. Bizi saat 15.00 civarında Limak Atlantis'e yönlendirdiler. Söz konusu otel ayrıldığınız otelle aynı standartta olmadığı gibi halihazırda devam eden tadilat çalışmalarından dolayı boya kokusu içindeydi ve haliyle orada konaklamak istemedik.

Yaklaşık 6 saatimizi bu otelin lobisinde ETS Tur'un genel merkeziyle görüşme yaparak geçirdik. Genel merkezde görüşme yaptığımız a*** hanım Kaya Palazzo'ya transferimizi onayladığı halde daha sonra bölge sorumlusuna inkar etti. Kayıtların dinlenmesini isteyerek haklılığımız kanıtladıktan sonra transferimiz yapıldı ancak Kaya Palazzo değil Kaya Belek'e!

28 Ocak Salı günü yangın günü (27 Ocak Pazartesi) almadığımız hizmetin iadesi için iade talebi oluşturduk. Ancak aradan 3 hafta geçmesine rağmen 1 günlük iade ile ilgili hiçbir geri dönüş yapılmamıştır. Konu ile ilgili ETS Tur şirketinden şikayetçi olduğum gibi tüm yasal haklarımı da kullanacağımı belirtirim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Didem 14 Şubat 16:19  

    Biz de aynı tarihlerde bu oteldeydik. ETS yi defalarca aramamıza rağmen bize geri dönüş dahi yapmadılar. Yukarıda yazılan her şeyi biz de birebir yaşadık. ETS den şikayetçiyiz. Hala ETS den geri dönen bilgilendirme yapan olmadı. İade talebimiz var.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler