Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
4
Çözüldü

Eskidji Bazaar Mağduriyeti Koltuk Kalitesizliği Ve Teslimat Mağduriyet

Eda
27 Mayıs 12:40
90

Nişanlılık sürecinde aldığımız koltuk takımına iki sene önce 18 bin TL ödedik ve koltuklar geldiğinde Suriyeli bir arkadaş teslim etti. Teslimat aşamasında berjerlerin birinin dönen ayakları koltuk ile uyumlu olmadığından montaj yapılamadı. Dolayısıyla koltuğun gövdesi bizde kaldı, ayaklarını tekrar alıp götürdüler. Bu aşamada ödeme yapmak istemesek de iyi niyetli yaklaştıklarını düşünerek ödemenin tamamını yaptık. Ardından eşim ofislerine gidip ayağı aldı. Aylar sonra başka bir mobilyacıya metal ayağı monte ettirdik. Sonrasında kontrol ettiğimizde ise üçlü koltukların alt kısmına orta kısmı çökmesin diye bir ayak koymuşlar ama bunu da kısa bırakmışlar, hiçbir etkisi yok. Şu anda ise iki berjerimi de ayak probleminden dolayı kullanamamaktayım (Metal ayak kırıldı ve bir yıldır teslim etmiyorlar. Her konuştuğumuzda bir araç kazası geçirmiş oluyorlar). Maalesef ki Bellona, İstikbal gibi firmalardan alabileceğimiz maliyette koltuk alıp sonrasında mallarının arkasında durmayan bir işletme ile muhatap olmuş bulunuyoruz. Bu durumu yeni evlenecek arkadaşların mağdur olmaması adına paylaşmaktayım. Koltukların iade alınmasını firmadan talep etmekteyim. Koltukları aldığımız mobilya Elite Mobilya, görüşülen kişiler Ö**** Hanım ve M****** Bey.

27 Mayıs 12:46 (Şikayetten 6 dakika sonra)

Sayın Tüketicimiz, . Şikayetiniz ilgili birimlere iletilmiş olup; konu hakkında en kısa sürede dönüş yapılacaktır. Her zaman %100 Müşteri Memnuniyeti ve mükemmellik anlayışı ile çalışan firmamız, siz tüketicilerimizden gelen tüm talepleri büyük bir hassasiyetle değerlendirerek çarşımızdaki ilgili mağazalara ulaştırmaktayız. Eskidji Çarşı İşletmeleri A.Ş.

Eda
28 Mayıs 12:36

Eskidji Bazaar müşteri hizmetlerinden Gamze Hanım arayarak şikayetimizi dinledi ve çözüm için yardımcı olacaklarını belirtti İlgisi için kendisine teşekkür ederim. Yakın zamanda firma ziyaret planlayarak koltuklarımı inceleyecek.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

3

Özkanlar Beyaz Eşya Mobilya Eskidji Bazaar Beylikdüzü

Sultan
27 Eylül 2023 17:04
166
Özkanlar Beyaz Eşya Mobilya Eskidji Bazaar Beylikdüzü
Özkanlar Beyaz Eşya Mobilya Eskidji Bazaar Beylikdüzü
Özkanlar Beyaz Eşya Mobilya Eskidji Bazaar Beylikdüzü
Özkanlar Beyaz Eşya Mobilya Eskidji Bazaar Beylikdüzü
+2
4
Çözüldü

Eskidji Bazaar Kayra Mobilya - Ayıplı Koltuk Takımı Şikayeti

Ekrem
12 Eylül 2023 23:25
877
"Eskidji Bazaar Merkeze ve ilgi alakasından dolayı Yenibosna Çarşı müdürü Barış bey'e sorunun çözümünde gösterdiği ilgi alakadan dolayı teşekkür ederim. Sıkıntı yaşadığım mağaza ile irtibata geçerek ayıplı ürünü iade alıp ücretini banka yoluyla gön dermelerinde büyük çaba sarf etti. Keşke her çarşıda bu karakterde sorun değil çözüm üreten, müşteri ile konuşmayı bilen yöneticiler olsa. Tekrar teşekkürler."
Benzer Şikayet Yaz