Erikli Su ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Erikli Su Müşteri Hattında Gereksiz Oyalama Ve Bilgi Almaya Çalışma!

641görüntüleme
Bayram
Bayram 04 Temmuz 2020 13:55

Erikli'ye sipariş vermek istediğinizde ilk soru Kişisel bilgileri başka yerlerde (grup şirketlerinde) kullanabililir miyiz soruluyor. Maalesef hayır seçeneği yok. Her su siparişinde bu tekrar tekrar soruluyor. Eğer bir tuşa basmazsanız yanlış tuşladınız diye anons bir daha yapılıyor. Bazen ikincide bazen de üçüncüde su siparişi verebiliyorsunuz. Boşu boşuna telefonda bekliyorsunuz ve fazladan telefon parası ödemek zorunda kalıyorum. 

1 saat önce müşteri hizmetlerini arayarak şikayetimi ilettim gerekli ayarlamaları yaptık dediler ve istemiyorum diye onay verdim. (hem bilgilerim kullanılmasın, hem de kampanya istemiyorum diye onay verdim) Ama az önce denedim bu sefer de kampanyalarımızdan yararlanmak istiyorsanız 1 i tuşlayın diyor ve iki kere dinlemek zorunda bırakıyor. Hayır seçeneği yok. Sırf bu yüzden abonelikten ayrılıp başka su içeceğim. Erikli'den birisi bununla ilgilensin lütfen.

Erikli Su Logo
Erikli Su04 Temmuz 2020 14:04

Değerli Müşterimiz, Görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Size daha iyi hizmet vermek için şikayetinizin detaylarını doğrudan öğrenmek isteriz. Paylaştığınız telefon numarası üzerinden sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla, Erikli Müşteri Hizmetleri

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler