Erikli Su  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Erikli Su Ankara Sincan Bölge Bayisinin Saygısızlığı

1.830görüntüleme
Abdullah
Abdullah 09 Eylül 2020 13:49

15 gün önce uygulama indirip abone oldum ve ilk siparişimi verdim. 4 gün su gelmedi baktım adres yanlış yazıp kapatmışlar. Kampanya başladı. Müşteri hizmetlerini aradım adresim doğru olmasına rağmen tekrar kayıt aldırıp sipariş verdim ertesi gün yine adres doğru olduğu halde yanlış notu ile kapatıldı. Tekrar müşteri hizmetlerini aradım şikayetinizi iletiyoruz deyim yeni kayıt açtılar. Bu sefer siparişi beklemede bırakıp 3 gün su getirmediler. Sonunda başka bayi aracılığı ile ilgili bayiyi aradım. Bir yanlışlık olmuş cepten kuryeyi arayıp gönderiyorum dedi. 3 gün daha bekledim. Yine gelmeyince bayiyi tekrar aradım. Telefona kasten bakmadı. 6 saat sonra tekrar aradım. 

Bana 14 gün sonra söylenen su siparişim 1 gün olmuş daha yalan her şey kayıt altında. Fotoğrafları koydum hatta siparişin adres yanlış kayıtlı olan biri sistemden bayi tarafından silinmiş. Binamızda bir komşu su almış bizim evde korona olduğunu elemana söylemiş oda geri dönüp gitmiş. Dedim korona geçti 20 gün oldu hasta kimse yok biz şimdi su almayalım mı? Eleman getirmiyor hemşehrim eleman bulamıyorum dedi. Ne yapacağız şimdi biz bundan sonra sizden hiç su alamayacak mıyız dedim sanırım küfürlü homurdanarak telefonu yüzüme kapattı. Bu da terbiyesizliğin dibi. Arayıp bilgi veremez miydi? Pet teklif edebilir parayı hesabına isteyebilirdi. 

Ben suyu balkondan çekecektim zaten, eleman yukarı kadar çıkmasın yorulmasın riske de girmesin diye. Hatta bayiden kendinde alabilirdim. Ama aşağıdan zili bile çalmadılar ki su geldi diye. Yani çözüm üretebilirlerdi. Ya da bu kadar bekletmeden ilk günden bana durumu bildirip size su satmayacağız diyebilirdi anlardım. Ama gel gör ki Sincan'ın 20 yıllık Erikli bayisiymiş ama görgü sıfır. Müşteri hizmetleri bayiliğini bu adamdan almadan beni aramasın çünkü ben bu adama 1 kr. bile kazandırmam artık Bu yüzden taşınmaya da karar verdim zaten bıktım.

Erikli Su Logo
Erikli Su09 Eylül 2020 13:52

Değerli Müşterimiz, Görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Size daha iyi hizmet vermek için şikayetinizin detaylarını doğrudan öğrenmek isteriz. Paylaştığınız telefon numarası üzerinden sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla, Erikli Müşteri Hizmetleri

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler