Ereyon.com.tr'nin İlgisizliği ve Hasarlı Ürün!

Merve Merve09 Ocak 2014 12:25

Ereyon sitesinden almış olduğum ütü adresime gönderilmiş ve ben şehir dışındayken o gün evde bulunan teyzeme verilmiştir. 3 gün sonra geldiğimde kargoyu kontrol etme fırsatı buldum. Ütünün bulunduğu kutu parçalanmış, içindeki beyaz koruma köpükleri kırılmış vaziyetteydi. Parçalanmış olan kutu şeffaf bir ambalajla sıkıca sarılmıştı.

Bu durumda ütünün bana bu şekilde gönderildiğini ve belki de teşhir ürünü olabileceğini düşünüyorum. Ereyon firmasına durumu anlattığımda kendilerinin böyle bir ürünü göndermeyeceklerini yolda bir sıkıntının oluşmuş olduğunu söylediler ve beni kargo firmasıyla baş başa bıraktılar.

Ürünü satana kadar yanımda olan firma şu anda kulağını kapatmış durumda.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Merve 13 Ocak 2014 16:43

Firmaya defalarca telefonumu bırakmama rağmen hiç bir geri dönüş yapılmadı.Sürekli arayıp derdimi anlatmaya çalışıyorum. Ne satıcı kusurlu ne taşıyıcı kargo, hep satın alan mağdur. Bu kadar hasarlı bir kutunun 3 gün evde beklemekle bu hale gelmesi mümkün değil.Çok uzun bir süre depoda rutubetli ortamda bekletildiği çok açık. 2011 - 2012 müşteri memnuniyeti ödülünü aldıklarını bangır bangır söylüyorlar.Bu mu sizin müşteri memnuniyetinden anladığınız?? Her türlü yasal işlem ve sosyal medya aracılığıyla bu konunun peşini bırakmayacağım. Bir kaç gazeteyle de görüşüyorum.Gelişmeleri tekrar aktaracağım.Sizlerin de güvenleri bu şekilde boşa çıkmasın.

profile-icon Merve 10 Ocak 2014 23:54

Bu sabah kutunun fotograflarini size gonderdim.Keske burada da yayinlayabilseydim.Kutunun hasarini gectim bir de yipranmis bir goruntusu var.Dedigim gibi ya teshirdeki urunu bana gonderdiniz ya da size baska musteriniz tarafindan geri gonderilen bir urunu bana tekrar gonderdiniz.Siz eger durumun kargo hasari oldugunu dusunuyorsaniz da satici firma olarak musterinizin arkasinda durmanizi bekliyorum.Standart cevaplar vermekle sorunlar cozulmez, cozum icin yapici ve yardimci olmak gerekir.

Ereyon.com.tr Logo Ereyon.com.tr 09 Ocak 2014 14:00

Müşterimizin satın aldığı ürün firmamızdan gerekli kontroller yapılarak ürün ve kutusu sağlam bir şekilde ambalajlanarak gönderilmektedir. Kargoya teslim edilmeden önce kutu üzerinde müşterilerimizin görebileceği bir şekilde uyarı etiketi yapıştırılmaktadır. Bu etikette, ürünün teslim alınmadan önce kontrol edilmesi gerektiği, kargoda bir hasar var ise kesinlikle teslim alınmaması gerektiği belirtilmektedir. Müşterimiz, kargo firması ile görüşerek hasar tespit tutanağı alması gerekmektedir. Bu tutanak ile firmamıza başvurduğunda gerekli işlemler yapılacaktır. Değerli müşterilerimiz, tüm şikayet, öneri ve görüşlerinizi sitemizde yer alan müşteri hizmetleri bölümündeki formları doldurarak, sitemize ait sosyal platformlardaki (Facebook ve Twitter) sayfalarımızı kullanarak tarafımıza iletebilirsiniz. Ereyon her zaman müşteri memnuniyetine önem verir. Saygılarımızla www.ereyon.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler