sta-4-hoverİyi Çözüm

Ereyon.com.tr'den N11 Aracılığıyla Aldığım Kırık Ürün!

Mehmet Mehmet1 yıl önce

19 Eylül tarihi itibariyle Eroyon'dan N11 aracılığıyla aldığım ürüne ait mağazaya soru sor kısmından yaptığımız yazışmaların dökümü aşağıdaki gibidir:

Tarih: 21 Eylül 2018 Soru: Bugün kargodan teslim aldığım kahve makinesinin cam deliği kırık çıktı. Cevap: size mail atıldı efendim.

Tarih: 23 Eylül 2018 Soru: Size mail atıldı efendim diye mail geldi. Onun dışında bir mail yok bende. Selamlar Cevap: kırık demlik değiştirilip tarafınıza gönderilmiştir efendim.

Tarih: 23 Eylül 2018 Soru: Kargodan gelen kahve makinesinin demliğinin kırık diye mesaj attım ama mesajınız mail olarak yanıtlandı diye mesaj aldım, baktım mailimde size mail atıldı yazıyor spam kutusunu da kontrol ettim hiçbir şey yok. Cevap: Kırık demlik değiştirilip tarafınıza gönderilmiştir efendim.

Tarih: 27 Eylül 2018

Soru: Kırık olarak çıkan demliğin değiştirilerek kargoya verildiği mesaj olarak yazılmıştı. Kargo bilgilerine nasıl ulaşacağım. Henüz ulaşmadı elime. 2-3 gün oldu siz mesajı yazalı. Selamlar Cevap: yarın ulaşır en geç efendim.

Tarih: 29. Eylül 2018 Soru: Değiştirilen demliğin yarın (28 Eylül) elime ulaşacağını yazmışsınız ama herhangi bir haber yok şu ana kadar. Selamlar Cevap: hala gelmedi mi efendim sipariş no nedir?

Tarih: 1 Ekim 2018

Soru: Ve evet gelmedi. Cevap: 23719814232127 Sürat Kargo takip numaranız Tarih: 1 Ekim 2018 Soru: Bugün sizinle sağlıklı iletişim kuramazsam ürünü iade talebinde bulunacağım. Sanırım bir iletişim problemi yaşıyoruz. Telefon numaramı sanırım görebiliyorsunuz siz ama ben sizinkini göremiyorum. En kısa zamanda aranmak ve iletişim kazasını önlemek istiyorum. Cevap: Ürün 26'sında B**F*** adlı kişiye teslim edilmiş görünmektedir Tarih: 1 Ekim 2018 Soru: Demliği Ben M**E**K*** Kütahya adresinden sipariş ettim ama Suadiye İstanbul B**hanıma nasıl gönderildi anlamadım. Burada ciddi bir yanlış anlaşılma var. Acilen düzeltilmesini talep ediyorum. Cevap: [email protected] adresine mail atabilir misiniz kargo bize gelirken de o isimle ve adreste geldiği için oraya göndermiş olabilir

Sonrasında ürün değişimi talep etmem gerektiğini bildiren bir mail attılar. Tabii 21 Eylül den 1 Ekim'e kadar geçen sürede Ürünü denemek maksatlı test ettik ve tam da bu yüzden ürün değişimi ret geldi. Bununla ilgili de N11 'in ilgisizliği çıldırttı tam anlamıyla.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mehmet 1 yıl önce

Sorunumuza çözüm bulunduğu için teşekkür ederim ama verilen bu cevap bile çok hatalarla dolu ama artık daha da altını deşmenin kimseye bir faydası yok. Sonuç itibariyle Kırık demliğimiz değiştirildi fima tarafından.

Ereyon.com.tr Logo Ereyon.com.tr 1 yıl önce

Merhaba, Müşterimizin n11 platformu üzerinde sorduğu soruda sipariş numarası belirtmediği için farklı bir sorun yaşayan müşteriyle yazışma esnasına geldiği için müşterimize böyle bir cevap verilmiştir. Ancak müşteri göndermediği bir ürün için değişim yapıldı diye cevap vermemize rağmen ürün gelmedi diye yanıtlar vermemiştir. Değişim yapılması için önce ürünün tarafımıza gönderilmiş olması gerekmektedir. Bu bir prosedür olarak sitemizde de yer almaktadır. Müşterimiz, müşteri hizmetlerimize talebini ilettiğinde ürün çatlak çıktı dediği için ürün istenmiştir, ancak ürünün kullanıldığı ve kullanım sonrası çatladığı ortaya çıkmıştır. Gerekli görüntülerde aşağıdaki linkte yer almaktadır. https://i.hizliresim.com/zMXO7g.jpg https://i.hizliresim.com/aYW8bd.jpg https://i.hizliresim.com/BzYW5G.jpg Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler