sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ereyon.com.tr'den Gelen Ürün Kötü Paketlenmiş

Serhat Serhat19 Mart 2018 13:04

Ereyon.com.tr denilen internet mağazasından alışveriş yaparak zaten en başta hata yaptığımı anlamalıydım. Beurer marka ışıklı makyaj aynasını eşime hediye olarak sipariş verdim. Ürün 6 günde geldi. Çok kötü bir biçimde paketlenmiş. Açtım fişe taktım ürün çalışmıyor. Çok basit bir şey aslında ürün bozuk ve iade olacak kaldı ki ürün bozukta olmaya bilir iade hakkım her halükarda var zaten. Ama marka küçük olunca şirket yetkilileri bana 3. gün dönme lütfun da bulundular. Benden dilekçe istediler sene olmuş 2018 bana mail atıp dilekçe istediler. İnceleme yapıp bana döneceklermiş. Resmen dalga geçiyorlar benimle paramın üstüne yatmaya çalışıyorlar. Bir de fırçalar gibi konuşuyorlar. Hepsiburada olsa şimdiye kadar param çoktan yatmış ve özür dilenmiş olmuştum. Ama kabul ediyorum hata benim Ereyon nedir ya.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Serhat 22 Mart 2018 11:45

Ereyon.com.tr sitesine bozuk ve çalışmadığı için Pazartesi günü geri gönderdiğim beurer marka ışıklı makyaj aynası hakkında site hala ne geri dönüş yaptı ne de ödememi yaptı. Arkadaşlar daha önce de yazdım tekrar yazıyor ve söylüyorum Ereyon.com.tr pişmanlıktır. Sakın alışveriş yapmayın. Çok ilgisizler kabalar... Bozuk malları için mahcubiyet duyup özür dileyecekleri yerde bana sürekli pişkince ve küstahça konuşup yıldırmaya çalışıyorlar! Ereyon.com.tr pişmanlıktır!

profile-icon Serhat 19 Mart 2018 14:29

Söylendiği gibi email değil şahsımdan yazılı dilekçe istenmiştir. Firma yalan söylemektedir. Ben eleştirdikten sonra tamam ürünü yollayın dediler. Ürünü biraz önce de onları istediği kargo şirketine verdim onların bana gönderdiği numarayla ve bana gönderdikleri paketlemeyle. Fakat kargo şirketi şöyle bir not düşmüş ya da bilerek yapılmış. 'korunaksız ve yetersiz görüldüğünden' deniyor. Halbu ki üzerinde hala şirketin ismi olan bant ve koliyle geri gönderdim. Şirket akıl oyunları yapmaya çalışıyor lütfen dikkat! Aynı koliyle göndermeme rağmen böyle bir yazı niye yazılmış yada yazdırılmış? Madem korunaksızdı şirket bana bu şekilde neden yolladı? Ve çalışmayan bir ürünü iade almak neden bu kadar zor ve müşteriye eziyet haline dönüyor? Tüketici Hakları gereği bırakın ürünün bozuk ve hatalı çıkmasını ben bu ürünü beğenmedim deyip bile iade hakkım varken bu zulüm neden sorarım size!

np_image1 Ekli Görsel Var
Ereyon.com.tr Logo Ereyon.com.tr 19 Mart 2018 14:14

Merhaba, Müşterimizin vermiş olduğu sipariş 15 Mart Perşembe günü sisteme düşmüş olup, Ürünün teslimat süresi 3 iş günü olmasına rağmen 16 Mart Cuma günü depomuzdan çıkışı sağlanmıştır. Ürün müşteriye 17 Mart Cumartesi günü teslim edilmiştir. Müşterinin iddia ettiği şekilde “ 6 günde “ eline ulaşma durumu söz konusu değildir. Web sitemizde satışa sunulan tüm ürünler, distribütör firmalardan geldiği şekilde, kapalı kutu olarak gönderilmektedir. Ürünlerin ambalajlarının açılarak, kontrol edilmesi mümkün değildir. Müşterinin iade istediği üzerine şirket prosedürü gereği iptal ve iade işlemleri için mail atılması istenmiştir. Web sitemizde yazılı olarak yer alan iade, değişim koşullarını linkten inceleyebilirsiniz. http://bit.ly/2q29IYy 17 Mart Cumartesi, e-posta ile tarafımıza ulaşmış olan bilgi talebine, 19 Mart Pazartesi, yanıt verilmiş olup, müşteri bilgilendirilmiştir. Saygılarımızla.. www.ereyon.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler