Ereyon.com.tr Sipariş Mağduriyeti!

Ömer Ömer03 Eylül 2018 14:36

17.08.2018 tarihinde fastPay üzerinden 4 adet ürünün ödemesi yapılmıştır. Ödemesi hesabıma yansıyan siparişim tedarik sürecine geçmemiş talep ettiğim ürünler sepetimde beklemede kalmıştır. Bayram tatili sonrası WhatsApp erişimi sağladığımda, havale seçeneği ile sepetimdeki ürünlerin ödemesini yapabileceğimi, 17.08.2018 tarihindeki ödemeyi havale ödemesine aktaracaklarını bildirdiler. 29.08.2018 tarihinde yaptığım sipariş ile ilgili bugün 64747800 siparişiniz hk. Başlıklı mailde "Siparişinizde tercih ettiğiniz ürün tedarik edilememektedir. Farklı bir ürün tercih etmeniz halinde siparişinizde ürün değişikliği yapabilir veya sipariş iptalinizi sağlayabiliriz. " bilgisi iletilmiştir.

Yine WhatsApp üzerinden bilgi talebimde, 4 adet siparişin 3 ünün tedarik edilemeyeceği bildirilmiştir. - Tedarik edemeyeceğiniz ürünü neden stokta var olarak yayımlıyorsunuz? - 17.08.2018 tarihinde aldığınız ödemeyi bu zamana kadar ne hakla bekletiyorsunuz?

Daha önemli bir gelişme, sistemdeki hesabımda ne olduğunu görmek için bana mail gönderdikleri mailim ile giriş yapmak istediğimde, "Böyle bir kullanıcı bulunmadı. Girilen bilgileri kontrol edin. " uyarısı alıyorum.

Şu an ödememi de iptal edemiyorum, farklı bir ürün seçimi yapamıyorum. Siparişimi de göremiyorum. Bu nasıl bir e-ticaret sitesi ahlakı? Sorunun çözüme kavuşturulmaması durumunda firmanızı Tüketici Hakem Heyeti'ne şikayet edeceğimi bildirmek isterim.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler