Ereyon.com.tr ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ereyon.com.tr İlgisizlik,  Umursamazlık Ve Yavaşlık

1.454görüntüleme
Sezgin
Sezgin 16 Aralık 2016 16:54

Bir gün önce sipariş veriyorum, ertesi gün işlem provizyonda bekliyor. İrtibat numaramız var kimse umursayıp, bilgi vermiyor. Biz de ürünümüz kargoya verilecek diye bekliyoruz. Sonrasında o siparişi iptal edip cuma günü gündüz saat 3 gibi başka bir sipariş veriyoruz. Ona da kargo saati geçti bahanesiyle bizi salı gününe sallıyorlar. Müşteri hizmetleri yetersiz. Kısacası müşteri memnuniyeti proaktiflik sıfır.

Ereyon.com.tr Logo
Ereyon.com.tr16 Aralık 2016 17:17

Müşterimizin tamamlamış olduğu, 80366553 sipariş numaralı alışverişin kredi kartı sahibi ve alıcı farklı kişiler olup, 3d şifre ile işlem tamamlanmamıştır. 3d şifre olmadan tamamlanan siparişlerde, kredi kartı güvenlik onayı yapılmaktadır. Bu onay, kredi kartı sahibinin ilgili bankadan alacağı bilgiler ile tamamlanmaktadır. Müşterimiz iletilen siparişi, 16.12.2016 01:12 tarih ve saatinde tamamlamış olup, onay için bilgilendirme 16 Aralık 2016 Cuma 09:31 tarih ve saatinde kayıtlı e-posta adresine yapılmıştır. Müşterimiz bu onayı bankadan tamamlayamayacağını ileterek iptal işlemi istemiş, ücret iadesi süreci başlatılmıştır. Sonrasında, 3d şifre ile ve kendine ait kredi kartıyla 19446145 numaralı yeni bir sipariş tamamlamıştır. Sipariş onayı sistemlerden tamamlanırken, müşteri hizmetlerimize ulaşılmıştır. Müşterimiz, ürünün cumartesi günü teslim edilmesini istediği iletmiş ve yüksek ses ile görüşmeye devam etmiştir. Hızlı gönderi olan ürünler 24 saat içinde kargoya teslim edilmektedir. Müşterimize bu bilgi iletilememiş olup, kendisi görüşme esnasında cevap almayı reddetmiştir. Görüşme kayıtları incelendiğinde, gönderim ile ilgili, "salı" gününe ait hiç bir bilgilendirme mevcut değildir. Aynı görüşme kayıtları yasal olarak firmamızda saklı kalmaktadır. Müşterimiz iletilen görüşmede, ilgili temsilciye uygunsuz hitaplarda bulunmuş olup görüşme sonlandırılmıştır. Müşterinin talebi üzerine her iki sipariş için de ücret iadesi süreci başlatılmıştır. Mesai saatleri içinde tamamlanarak dekont e-posta adresine iletilecektir. Saygılarımızla.

Sezgin
Sezgin16 Aralık 2016 17:44

Bu şikayeti cevaplayan müşteri hizmetleri yetkilisinin proaktiflik nedir müşteri memnuniyeti nedir çözüm odaklılık nedir müşteri sadakati yaratmak nedir gibi soruların cevaplarını kendilerine sorarak bir muhasebe yapmalarını öneriyorum benzer şikayetler bu platformda yer almaktadır. "ilgili temsilciye uygunsuz hitaplarda bulunulmuştur" deniyor firmanın cevabını okuyanlar müşterinin küfür ettiğini argo konuştuğunu düşünmesi için kendilerini haklı çıkarmaya yönelik bir yorum yapmışlardır söz konusu 4 dakika lık görüşme kaydı telefonumda mevcuttur ve tepkimizi göstermek adına yüksek sesle konuşmaktan başka bir şey yoktur. Kişilerle herhangi bir problemimiz olamaz burada bir müşteri olarak memnuniyetsizliğimizi firmanın bizzat kurumsal kimliği üzerinden yaptığımızı belirtmek istiyorum. Saygılarımla

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler