sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ereyon.com.tr İlgisiz Teknik Destek ve Müşteri Hizmetleri

Hakan Hakan06 Mart 2018 05:04

Ereyon.com.tr'dan aldığım 16 GB (8x8) ramlerimi şehir dışında olmam sebebi ile geç de olsa servise gönderdim. Servise 12 gün önce yolladım. Bir haftadır gerek müşteri hizmetleri gerekse teknik destek destek ekibinden bilgi almaya çalışıyorum fakat sürekli iki kesimde birbirlerine yönlendiriyor. 3 gün önce müşteri hizmetleri beni bilgilendirmek için ertesi gün mail göndereceklerini belirttiler. Herhangi bir mail almadım. Bugün tekrar aradım ve bana bugün kesin bir şekilde bilgi maili göndereceklerini söylediler. Yine hiçbir şekilde mail almadım. Ramler üretim hatalı ve bunu anlamak için bu kadar uzun bir süreye gerek yok ki zaten ben gerekli dosya eklerini kendilerine mail ile ilettim. Aynı ürünler ile öncesinde de sıkıntı yaşadım. Bana yaşattıkları bu ilgisizlik yüzünden uzun bir süredir bilgisayarımda işlemlerimi gerçekleştiremiyorum. Konu ilgilenilmesini rica ediyorum.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Hakan 09 Mart 2018 16:40

Bu hafta içi yeni ramler gönderilecek dendi. Dün müşteri hizmetlerini aradım benimle saygısız bir şekilde konuşurak biz hafta içi sevk edilecek derken elinize ulaşacağını kastedmedik dedi. Bugün cuma ve benim elime ulaşmış ne ürün ne de bir kargo takip kodu var.

Ereyon.com.tr Logo Ereyon.com.tr 06 Mart 2018 11:17

Merhaba,  Web sitemizde satışa sunulan tüm ürünler, distribütör firmalardan geldiği şekilde, kapalı kutu olarak gönderilmektedir. Ürünlerin ambalajlarının açılarak, kontrol edilmesi mümkün değildir.  Yetkili servis, ürünün değiştirileceği bilgisini verdi ve hafta içerisinde tarafınıza yeni ürün gönderilecektir. Müşteriye konu ile ilgili yazılı ve sözlü olarak bilgi iletmiştir. Saygılarımızla... www.ereyon.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler