Ereyon.com.tr Gönderdiği Hasarlı Buzdolabını Değiştirmiyor!

Alp Alp03 Eylül 2014 09:59

Ereyon.com.tr'den aldığım Samsung rt53h6395sl buzdolabıYurtiçi Kargo aracılığı ile gönderdi. Yurtiçi Kargo görevlisi bizi aradı ve Ereyon firmasıyla anlaşmasının sadece kapı önüne cihazı bırakmak olduğunu eve çıkaramayacağını bildirdi. Ardından Yurtiçi Kargo ürünü getirmedi.

Sonrasında Ereyon.com.tr ile görüştük ya iptal edin ya da eve çıkarttırın dedik dolabı. Çıkarttırdılar bu seferde kolisi sağlam olmasına rağmen dolabın kapağı ezik çıktı. Samsung yetkili servis hasarlı çıktığının tutanağını tutmasına rağmen Ereyon firması ürünü değiştirmiyor. Kargodan sağlam gelmesi gerekiyormuş. Bunu bahane ediyorlar. Mağduruz Ereyon sitesi ticaret ahlakını bilmiyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Alp 04 Eylül 2014 21:01

Sayın yetkili...Telefonla konuşmamızda malın direk olarak SAMSUNG deposundan gönderildiği bilgisini verdiniz.Bu durumda nasıl sizin deponuzdan gerekli kontroller yapılarak çıkmış oluyor? Yurtiçi kargo bu ürünün kolisini açıp içerisinimi çekiçledi yani? ürünün kolisinde hasar yoktu.Kısmi kağıt zedelenmeleri vardı okadar.Ayrıca koli üzerindede hasarlı koliye sahip ürünü teslim almayın yazan bir etiket falanda yoktu.Kargo firması kesinlikle tutanak tutmuyor ve ürünü böyle depodan aldıklarını söylüyorlar.Samsung ada durumu şikayet ettim.Sizde bu markanın ürününü satıyorsanız YURTİÇİ KARGO-SAMSUNG-EREYON üçlüsü olarak bu sorunu sizler çözeceksiniz ben değil.Ben 2600tl para vermişim 3aylık asgari ücret eder.2600tl para veripte sağlam koliden kapağı ezik çıkmış bir dolap kullanmak istemiyorum. Ayrıca yöneticilerinize bildirin bu dolabı "yurtiçi kargoyla ürünü bina önünde bırakma" gibi müthiş anlaşmanız yüzündende olmuş olabilir.Bu durumda gene siz suçlusunuz.Kargoyu ücretsiz yapacağım diye böyle bir kargo anlaşması olmaz.Eğer böyle bir kargo anlaşması yapacaksanız İNTERNET SİTENİZDE ÜRÜNÜ SATIN ALIRKEN BUNU BİLDİRMELİSİNİZ...2600TL parayı ödedikten sonra yurtiçikargo görevlisinden bunu öğrenmemeliyiz!!!! Konunun mahkemeye gitmemesi için sorumluluğu üstlenmenizi ve müşterinin mağduriyetini çözmenizi istiyorum.

Ereyon.com.tr Logo Ereyon.com.tr 03 Eylül 2014 12:00

Müşterimizin satın aldığı ürün firmamızdan gerekli kontroller yapılarak ürün ve kutusu sağlam bir şekilde ambalajlanarak gönderilmektedir. Kargoya teslim edilmeden önce kutu üzerinde müşterilerimizin görebileceği bir şekilde uyarı etiketi yapıştırılmaktadır. Bu etikette, ürünün teslim alınmadan önce kontrol edilmesi gerektiği, kargoda bir hasar var ise kesinlikle teslim alınmaması gerektiği belirtilmektedir. Müşterimiz, kargo firması ile görüşerek hasar tespit tutanağı alması gerekmektedir. Bu tutanak ile firmamıza başvurduğunda gerekli işlemler yapılacaktır. Değerli müşterilerimiz, tüm şikayet, öneri ve görüşlerinizi sitemizde yer alan müşteri hizmetleri bölümündeki formları doldurarak, sitemize ait sosyal platformlardaki (Facebook ve Twitter) sayfalarımızı kullanarak tarafımıza iletebilirsiniz. Ereyon her zaman müşteri memnuniyetine önem verir. Saygılarımızla www.ereyon.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .