Ereyon.com.tr Geç Kargolanma!

Zahid Zahid09 Ocak 2014 10:04

31.12.2013 günü Nikon AF-S Nıkkon Objektif siparişi verdim. Ürünü aldıktan sonra provizyon kodumu"hızlı" gelmesi için hemen girdim, 2 gün için de hiçbir değişiklik olmayınca müşteri hizmetlerini aradım defalarca aramama rağmen 25. dakikalar dan sonra dayanamayıp kapattım.

En sonunda 15. dakika da bağlana bildim ve ürünün durumunu sordum 2.1.2014 günü ürünün tedarik sürecinde sıkıntı olduğu yarın kargolanacağı söylendi, pazartesi ürünün gelmesini beklerken nette siparişin "tedarik sürecinde" olmasından dolayı tekrar müşteri hizmetlerini aradım.

Bana yine ezberlenmiş tedarik sürecinde sıkıntı olduğu yarın kargolanacağı söylenildi, ama hala gönderilmiş ürün yok maalesef. Ereyon.com.tr'i böyle bilmezdim buradaki şikayetleri önce görsem almazdım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Ereyon.com.tr Logo Ereyon.com.tr 09 Ocak 2014 10:40

Müşterimizin siparişinde yer alan ürün tedarikçi firmanın stok durumlarında yaşanan problemler nedeniyle gecikmeye uğramıştır. Müşterimizin siparişi 9 Ocak 2014 tarihinde kargoya verilecektir. Müşteri hizmetlerimiz 444 37 96 numaradan tüm müşterilerimize hizmet vermektedir. Resmi tatiller ve hafta sonları dışında, mesai saatleri içerisinde bekleme süresi kısa bir süredir. Arama yoğunluğu ve müşterilerimize daha iyi hizmet sağlamak amacıyla bazı görüşmeler standart sürenin üzerine çıkabilmektedir. Müşterilerimizin bu konuda gösterdiği anlayıştan dolayı teşekkür ederiz. Değerli müşterilerimiz, tüm şikayet, öneri ve görüşlerinizi sitemizde yer alan müşteri hizmetleri bölümündeki formları doldurarak, sitemize ait sosyal platformlardaki (Facebook ve Twitter) sayfalarımızı kullanarak tarafımıza iletebilirsiniz. Ereyon her zaman müşteri memnuniyetine önem verir. Saygılarımızla www.ereyon.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler