sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ereyon.com.tr Delonghi Dedica EC 680.r Kırmızı Espresso Makinesi Elime Kırık Şekilde Ulaştı!

Özer Özer31 Ekim 2015 09:38

"DLGHEC680R" ürün koduyla aldığım ürünün kutusunun darbesiz olmasına rağmen elime ulaştığında içeriğinin kırık olduğunu gördüm. Ürün iade ve arız kısmına bu durumu mail olarak yazdım ayrıca da müşteri hizmetleriyle de görüştüm. Tarafıma gün içinde döneceklerini ifade ettiler. Dedikleri tarih: 23.10.2015, o gün bugündür dönmediler. Ben yine de her gün aradım. Sürekli üretici firmadan geri dönmediklerini ilettiler. Pazartesi günkü son görüşmem de birkaç gün daha süreceğini söylediler. Ama dönmediler. Ben ürünü internet sitesinden aldım. Üretici firmanın geri dönüş yapmasını beklemem ne kadar doğru? Sitenin mi güvenilirliğine dikkat edeceğiz yoksa üretici firmanın mı?

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Özer 18 Kasım 2015 21:52

Ürün 2. kere geldi. Başka bir ürün ama kırık ve darbesi yine olan bir ürün. Uzak durulması gereken bir site. Bu sefer ne yapacaklar bilmiyorum ama müşteriyi kandıran, verdikleri taahhüdü karşılamayan, bir site. Süreç hakkında şuralarda da bir şeyler yazdım. Yeterki mağdur olunmasın. Https://twitter.com/ozirr/status/667081118185844736 https://eksisozluk.com/entry/56344532

profile-icon Özer 17 Kasım 2015 11:15

Ürünü geri göndermemi istediler, bu süreçte yurtdışına çıktım, yine de müşteri temsilcisi ürün gitmeyince beni 2 kez aradı. Ülkeye girince tekrar aradılar, görüştük. Ürünü dün geri gönderdim. Süreci takip ediyorum.

profile-icon Özer 04 Kasım 2015 15:29

Hala bir çözüme ermeyen süreci kanuna başvurarak çözme işine girebilirim. Firmada ses var görüntü yok resmen. Müşteri memnuniyetine nasıl önem verdiklerini merak ediyorum.

profile-icon Özer 31 Ekim 2015 09:47

Sanki otomatik mesaj gibi hızlı bir yanıt geldi. Oysaki ben zaten sevgili Ereyon.com.tr sitesindeki formları, müşteri hizmetlerini kullanarak çözüm için elimden geleni yapmıştım. Cevap için şimdilik teşekkürler. Bakalım gerisi gelecek mi? Sonuçları buraya yazarım.

Ereyon.com.tr Logo Ereyon.com.tr 31 Ekim 2015 09:43

Müşterimizin iletmiş olduğu şikayet ile ilgili müşterimize en kısa süre içerisinde dönüş yapılacaktır. Değerli müşterilerimiz, tüm şikayet, öneri ve görüşlerinizi sitemizde yer alan müşteri hizmetleri bölümündeki formları doldurarak, sitemize ait sosyal platformlardaki (Facebook ve Twitter) sayfalarımızı kullanarak tarafımıza iletebilirsiniz. Ereyon her zaman müşteri memnuniyetine önem verir. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .