Toplam çözüm sayısı
..
Ereyon.com.tr ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ali'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Ereyon.com.tr Alışveriş Mağduriyetim Çözümlenemedi!

1.449görüntüleme
Ali
Ali 17 Ekim 2017 21:45

08.10.2017'de Ereyon.com.tr'den çamaşır makinesi siparişi verdim. Ürünün 1-3 gün içinde kargolanacağı belirtilmekteydi. Ayın 1'inde ürün akıbeti ile ilgili aradığımda tarafıma bilgi verileceği söylendi. Bilgi verilmemesi üzerine ayın 12'sinde tekrar aradım. Teminde bir gecikme olduğu ve ayın 17 sinde kargolanacağı söylendi. Ben de ürünün diğer sitelerde de fiyat olarak cazipliğini koruduğunu ve herhangi bir aksaklık yaşanma ihtimali olup olmadığını, eğer yaşanacaksa diğer sitelerdeki indirimler devam ederken kaçırmak istemediğimi belirttim.

Aksaklık yaşanmayacağı belirtildiği için telefonu kapattık. 17 sinde gelişme olmaması üzerine tekrar aradığımda ürünün temin edilemediği ve yerine başka marka bir ürün gönderilebileceği hakkında mail gönderildi. Muhtemelen fark ücreti çıkacak. Aynı ürünü başka yerden alsak en az 100 TL fazla ücret ödeyeceğiz. İndirimleri kaçırdık. Mağdur edildim.

Ereyon.com.tr Logo
Ereyon.com.tr24 Ekim 2017 16:35

Değerli müşterimiz; Siparişinizde yer alan ürün, sipariş onayınızdan sonra temin edilerek gönderilmektedir. Tedarikçi firma kaynaklı yaşanan aksaklık nedeniyle, gönderim tarihi sürekli ertelenmiş olup, sonrasında ise temin edilemediği bilgisi paylaşılmıştır. Sizlerle paylaşılan bu bilgi neticesinde, talebiniz doğrultusunda ücret iadesi süreciniz tamamlanmış, dekont e-posta adresinize iletilmiştir. Yaşanan aksaklık nedeniyle özür dileriz. Saygılarımızla.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon