Toplam çözüm sayısı
..
Ereyon.com.tr ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Özgür'ün şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

Ereyon.com.tr Aldığım Ürünü Firma Göndermiyor

5.059görüntüleme
Özgür
Özgür 15 Mayıs 2020 20:25
Ereyon.com.tr Aldığım Ürünü Firma Göndermiyor

Trendyol üzerinden Ereyon.com.tr firmasından 5 Mayıs'ta dikiş makinesi aldım. Makine 7'sinde MNG Kargo ®'ya verilmiş gözüküyor ama öyle olmadığı ortaya çıktı. MNG Kargo'yu aradığımda faturası bize bırakılmış ama ürün bırakılmamış dendi. Kargo müşteri hizmetlerine neden böyle bir şey yapıyorsunuz diye sorduğumda cevap vermiyorlar. Trendyol ® firmasını arayıp durumu bildirdim ama onlarda çözeceğiz dedi hala çözülmedi.

Ereyon.com.tr Logo
Ereyon.com.tr21 Mayıs 2020 11:44

Müşterimizin iletmiş olduğu şikayet ile ilgili müşterimize en kısa süre içerisinde dönüş yapılacaktır. Değerli müşterilerimiz, tüm şikayet, öneri ve görüşlerinizi sitemizde yer alan müşteri hizmetleri bölümündeki formları doldurarak, sitemize ait sosyal platformlardaki (Facebook ve Twitter) sayfalarımızı kullanarak tarafımıza iletebilirsiniz. Ereyon her zaman müşteri memnuniyetine önem verir. Saygılarımızla

Özgür
Özgür27 Mayıs 2020 23:34

7 mayısta kargoya verildiği iddia edilen ürünün tam 17 gün sonra bana ulaştı. MNG Kargo, firmanın kendilerine faturayı kestiğini ama ürünü bırakmadığını söyledi. 12 mayısta Ereyon.com.tr firmasına WhatsApp üzerinden başvurmama rağmen bana cevap vermediler. Ürün bana ulaştıktan sonra kargoya verdiklerini ama kargonun götürmeyerek hatalı olduğunu iddia ettiler. Kargo ise kutunun üzerine kendi iddiasında olduğu gibi faturası önceden kesildi diye not düşmüş. Bu arada ürünü aldığım Trendyol firması 10 gündür konuyu araştırıyor. Sanırım ürünün bana ulaştığının hala farkında değiller. Ne kadar ilgili olduklarına siz karar verin. Ürünümle ilgili muhatap olduğum 3 firmada sorunlu. MNG Kargo sırf anlaşmalı olduğu firma zaman sorunu yaşamasın diye ürün kendilerine ulaşmadan fatura kesiyor. Trendyol bu konuda onlarca şikayet olmasına rağmen hiçbir şey yapmıyor. Firma ise göndermesi gereken ürünü günler sonra gönderiyor. İade işlemi yapacaktım sırf eşim çok beğendi diye yapmadım.

Özgür
Özgür23 Haziran 2020 15:26

Ürünümü anneler gününe almış olmama rağmen, anneler gününden günler sonra gönderdikleri için, kargonun almadığı ürüne fatura kestiğini söyleyip beni haftalarca beklettiği için, Trendyol firmasının şikayetime bile dönüş yapmadığı için ve bunlar gibi bir çok olumsuzluğa rağmen bana teşekkür mesajı yazmak ister misiniz diye mesaj attığınız için teşekkür ederim.

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Emrah
Emrah20 Mayıs 2020 00:29
 

Trendyol'un yaşadıklarıma dayanarak müşteri ilişkilerine önem vermediğini düşünüyorum gerçekte nasıldır müşteri ilişkilerine değer veriyormudur, vermiyormudur bilemem ama ben değer vermediğini düşünüyorum. Saygılarımla

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler