27 Ağustos 2013

Ereyon.com.tr Stoklarını Kontrol Etmiyor!

20 Ağustos 2013’te Ereyon.com.tr'ye mail attım ve Philips 1871 katı meyve sıkacağının ellerinde olup olmadığını sordum. Aynı gün hiç geciktirmeden, ellerinde olduğunu ve 3 gün içinde hemen göndereceklerini söylediler.

Siparişi verdim ve siparişin alındığını bildirdiler. Birkaç gün sonra bir mail aldım 'siparişimin tedarik edilemediğini ve istersem başka bir ürün gönderebileceklerini' yazmışlar. En baştan "stokta yok" dememelerinin amacı, her ne olursa olsun sipariş alabilmek mi?

Benim vaktimi boşa harcadılar. Sikayetvar.com'a baktığımda bu firma ile ilgili hep aynı şikayetler var. Stoklarınızı neden kontrol etmiyorsunuz. Bu şekilde yaparak nereye varmayı hedefliyorsunuz?

Deniz 169 Okunma

Cevaplar

  • Deniz 25 Ekim 2013

    Ereyon.com.tr müşteri memnuniyetine önem verdiğini yazmış. Eğer öyle olsaydı, satın almadan önce, ürünün ellerinde olup olmadığını sorduğumda, bana "ürün elimizde yok" derlerdi. Ödemeyi yaptıktan sonra, "ürün yok" diyorlar. Benim vaktim onlar için hiçbir değer taşımıyor. Kesinlikle işlerini ciddiye almıyorlar.

  • Ereyon.com.tr Temsilcisi27 Ağustos 2013

    Müşterimizin sitemizden sipariş verdiği ürün tedarikçi firmalardan temin edilerek gönderilmektedir. Sipariş öncesi ürünün tedarikçi firmadan temin edilerek gönderileceği bilgisi iletilmiştir. Sipariş verilen ürün tedarikçi firmalardan araştırılmaktadır. Ürünün durumu hakkında müşterimize bilgilendirme yapılacaktır. Değerli müşterilerimiz, tüm şikayet, öneri ve görüşlerinizi sitemizde yer alan müşteri hizmetleri bölümündeki formları doldurarak, sitemize ait sosyal platformlardaki (Facebook ve Twitter) sayfalarımızı kullanarak tarafımıza iletebilirsiniz. Ereyon her zaman müşteri memnuniyetine önem verir. Saygılarımızla www.ereyon.com.tr

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön