02 Ocak

Erdoğanlar Bisiklet  Kanun Bilmez Mi!

Erdoğanlar Bisiklet'ten 11 ay önce Moon Meteor 250 bisiklet lambası aldım, lamba geçen gün şarjda iken LED söndü, lambayı yakmaya çalıştığımda çalışmadığını gördüm, Erdoğan Bisiklete mail attım Aras ile gönderin dedi ama bilgilendirme de yaptı. Bu lambalarda pil garantisi 6 aymış (öyle bir şey yok) aslında bu cümle bile tüketici kanununu pek uygulamadıklarını gösteriyor.


Açıkça yazıyorum ki bir daha bu dükkandan uzak duracağım. İnsanların haklarına girmenin adı esnaflık olmuş, çok yazık. Bu şikayetle ilgili olarak Ticaret il Müdürlüğü üzerinden denetleme yaptıracaktım ama şu zamanlarda pek vaktim yok.


Ürünü ana firma üzerinden tekrar değişim yaptım. Bu şikayet yaşadığım gerçek olarak burada bulunması çok önemlidir ama kanun bilmezler yüzünden milletin parası heba olmasının bir karşılığı mutlak vardır. Erdoğan Bisiklet beni aramasına hiç gerek yoktur ama özür borçları bakidir.

Hamit 474 Okunma

Cevaplar

  • Hamit03 Ocak

    Erdoğanlar bisiklet yetkilisi, Türkiye'de ticaretle uğraşıyorsunuz ama moon lambasına bana moon garantisinden bahsetmeye devam ediyorsunuz. Tüm bu ürünlerin yasal hakkı toplatmaktır ama pek çok ekmek yiyen var ama hala bana yani Türkiye'den aldığım lambaya Patagonya da garantisi şöyle, böyle yazıyor lütfen yapmayın, siz böyle cümleler kurdukça bende yasal prosedürü yapmaya zorluyorsunuz, hiç gerek yok

  • Erdoğanlar Bisiklet Temsilcisi03 Ocak

    Hamit Bey; cevabınızı üzülerek okudum, görüyorum ki yazmış olduğum maillerin hiç birinde size durumu anlatamamışım :) Buradan tekrar yazayım . Bu markanın ürünlerini Türkiye ' ye Accell bisiklet getirmektedir. Ürünün servisliğini ve garantisine bu firma bakmaktadır. Biz ürünle beraber raporumuzu yazar firmaya göndeririz. Firmada ürün değişimine karar verir. Biz de bu süreci sizin adınıza başlattık ve ürünü 2 (iki) gün içinde çözümlendirdik. Yeni ürün size 48 saatte tekrar ulaştı. Biz firma olarak bu süreci hızlandırmak ve size garanti şartlarını paylaşmakla mükellefiz. Moon firmasının DÜNYA GARANTİ PROSEDÜRÜNÜ buradan tekrar yazıyorum. Size bunu mail olarak da yazdım. Garanti şartlarının linki "http://www.moon-sports.com/copy-of-t-c-1" Buda bir bölümü; "Moon Lights are covered by a One Year Limited Warranty from the date of purchase and are free from defects in material and workmanship. This warranty does not apply to damage due to heat, physical damage resulting from abuse, neglect, improper repair, improper fit, or alterations of the fixture. This warranty covers the lights and cables only. Batteries are covered by 120 days warranty excluding normal wear and tear. " ürünün limitli 1 sene garantisi olduğunu , garantinin kablo ve lambayı kapsadığını ve bataryanın 120 gün garantisi olduğunu ancak sizin için firma ile görüşeceğimi yazdım. Nitekim de görüştük ve sorunu çözdük. Biz kimsenin hakkına vs girmiyoruz. Yasalar neyi gerektiriyorsa bizde harfiyen uyguluyoruz. Ürünün servise gönderdiğiniz 2 (iki) gün içinde yenisi gönderdik. Ürünü yasada da yazdığı gibi "arızalı ürünün garanti kapsamında değişimi" maddesi gereğince değişimini yaptık. İstediğiniz kuruma istediğiniz şikayeti oluşturabilirsiniz. Her mecrada firmamızı savunuruz. Biz yasalar ne gerektiriyorsa harfiyen yerine getiriyoruz. Ne eksik ne fazla. Son olarak özür dilenecek bir durum açıkcası göremiyorum, ürünü siz değişim için gönderdiğiniz bizde yasaların verdiği haklar çerçevesinde ürün değişiminizi 2 (iki) gün içinde yaptık. Hemde tüm kargo masraflarını karşılayarak. Bilgilerinize sunarım; Mehmet

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön