09 Eylül
#12572977

EPttAVM'den Alınan Çamaşır Makinesinin İadesi!

Epttavm aracığıyla Ariston marka çamaşır kurutma makinesi siparişi verecekken yanlışlıkla çamaşır makinesi siparişi verdim ve makine 23.08.2019 tarihinde tarafıma ulaştı, kurma işlemi için Vestel servisini çağırdım. 24.08.2019 tarihinde gelen servis pakete dokunmadan eşyanın çamaşır makinesi olduğunu, çamaşır kurutma makinesi olmadığını bildirmesi üzerine servis elemanının da yardımıyla eşya paketinin açılmadığını ve kurulmadığını belirterek aynı gün durumu mail ile Epttavm ye eşyayı iade etmek istediğimi bildirdim. bana 26.08.2019 tarihinde yazılan mail ile '' İade No.: 11967832 '' ile eşyayı PTT kargoya teslim etmem istendi. bunun üzerine önce eşyayı kargonun almasını talep ettim, yapamayacaklarını bildirince kendi imkanlarımla 28.08.2019 tarihinde İstanbul Maltepe PTT Kargoya eşyayı sağlam olarak teslim ettim, ücret iademin eşyanın tesliminden 2-4 gün sonra yapılacağı bildirildiğinden ve Kargo makbuzu üzerinde tahmini teslim tarihinin 30.08.2019 olarak bildirildiğinden bu tarihten sonra birkaç kez eşyanın akıbetini sordum, ancak bana eşyanın Adana'ya gönderildiği, oradan adres değişikliği ile Konya'ya gönderildiği belirtildi ve nihai olarak eşyayı teslim etmemden 10 gün sonra 07.09.2019 defalarca eşyanın satıcı Tevfik Ticaret`e ulaştırıldığı ancak eşya paketinin açıldığı ve eşyanın alt kapağının hasarlandığı gerekçesiyle eşyanın iadesinin kabul edilmediği bildirildi, eşya paketi tarafımızca açılmamıştır, bu konu gelen servisten de sorgulanabilir, PTT kargoya sağlam olarak teslim edilmiştir, nitekim paket açılmış olsa kargo tarafından kabul edilmemesi gerekir, eşya kargo tarafından önce Adana'ya oradan Konya'ya götürülmüş ve 10 gün süreyle oradan oraya taşınmış olduğundan Paketin veya eşyanın hasarlanmasının PTT Kargo tarafından yapılması ihtimali % 99 dur, burada da benim kusurum bulunmadığı halde eşyanın iadesi ve ödediğim paranın iadesi kabul edilmemiştir. Nihai olarak Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunmak zorunda kaldım.

Mehmet Mehmet 844 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehmet'in Teşekkür Mesajı10 Eylül

    Sürecin çözümü ile ilgili olarak Epttavm yetkilisi Çağla hanım tarafından arandım ve konu ile yakından ilgilendiklerini sorunu çözme noktasında gerekli desteği vereceklerini bildirdiler, kısa bir süre sonra da sorunun çözüldüğünü ve ücretimin iadesi ile ilgili mesajlarını aldım. Kendilerine ilgileri için teşekkür ederim. Ayrıca sikayetvar.com sitesine bu olanağı sağladıklarından dolayı çok teşekkür ederim.

  • ePttAVM Temsilcisi10 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Telefon Görüşmemize İstinaden; Konu hakkında tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Saygılarımızla ePttAVM.com PTT güvencesi ile %100 güvenli alışveriş.

  • ePttAVM Temsilcisi09 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ile ilgili olarak müşteri temsilcilerimiz tarafından en kısa süre içerisinde tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla ePttAVM.com PTT güvencesi ile %100 güvenli alışveriş.

Ziyaretçi Yorumları