08 Kasım
#12929206

EPttAVM Göstere Göstere Tüketici Mağdur Etme

Epttavm'den uygun fiyatlı diye bir ürün aldım, vipfiyat isimli mağaza hem 4-5 gün ürünü kargolamadı hem de mesajlarıma hiç dönüş yapmadı. "Kargolanmayan ürünü" elime ulaşmadan iptal edemeyeceğini söyleyen Epttavm'nin mantık dışı sistemi de zaten bu gibi mağazalar için büyük Nimet. Ürün elime ulaştıktan sonra 2-3 hafta içinde arızalandı.


Satıcıyla iletişime geçip servis için bilgi aldığımda bana gönderdikleri ücretsiz gönderi kodu da gönderttikleri adresinde yanlış olduğunu garanti belgesinde ki ithalatçı firmadan öğrendim. Şimdi doğru yere yine kargo parasını cebimden vererek göndermem gerekiyor. 1 ay geçti daha Epttavm'de ki ürün yorumu kısmında mağazaya yaptığım eleştiri bile onaylanmadığı için yayımlanmadı. Kötü satıcıyı koruyup müşteriyi ikinci plana atan bir mağazadan ibaretsiniz.

Muharrem Muharrem 1.499 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • ePttAVM Temsilcisi3 g

    Değerli Müşterimiz, Sistemde kayıtlı iletişim numaranızdan size ulaşamadık; Konu hakkında sistemimizde kayıtlı e-posta adresiniz üzerinden bilgilendirme sağlanmıştır. Saygılarımızla ePttAVM.com PTT güvencesi ile %100 güvenli alışveriş.

  • ePttAVM Temsilcisi08 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ile ilgili olarak müşteri temsilcilerimiz tarafından en kısa süre içerisinde tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla ePttAVM.com PTT güvencesi ile %100 güvenli alışveriş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler