12 Eylül

Enza'nın Teslim ve Kurulumdaki İlgisizliği.

Enza'dan aldığım TV ünitem teslim tarihinde tabi ki teslim olmadı. Neyse dedim 1 hafta sonra geldi şükür dedim ama montaj ekibi montajı yapmadan kaçıp gitmiş. 20 gündür montaj edilmesini bekliyorum ve hala gelen giden yok. Her gün yarın diye arayıp yalan atıyorlar. Ürün kusurlu geldi kocaman bir çiziği var ama ilgilenen kimse yok. Daha hayatta mobilya almam. Direk hazır bir şeyler almak lazım halı falan alıp gidiyorsun kafan rahat.

Levent 1.804 Okunma

Cevaplar

  • Levent 13 Eylül

    Ürünümün birçok yerinde maalesef hasar var. Sanki teşhir gelip kurulmuş gibi. Sıfır ürün bu kadar hasarlıysa yazık verdiğim paraya. Ürünün TV ünitesi olmasına gerçekten çok ciddi bir ücreti var. 3500 TL olan bir TV ünitesindeki hasarları kabul edemiyorum. En kısa sürede bu sorunların çözülmesini rica ediyorum. Mudodan aldığım ürünlerde var evimde hepsi zamanında geldi ve kuruldu. Hiçbir problemleri yok. İnanılmaz bir kalite farkı var.

  • Enza Home Temsilcisi13 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bizleri bilgilendirmiş olduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Sizlere daha iyi hizmet sunabilmemiz için, firmamızın ürün ve hizmetleriyle ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaya devam etmenizi rica ederiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili 444 0 987 numaralı Yataş Müşteri hizmetleri hattımızdan hafta içi 09:00 – 18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla Yataş Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön

Giriş Yap