09 Eylül
#12573374

Enza'da 3 Aydır Sonuçlanmayan Defolu Koltuk

29.05.2019 tarihinde sipariş ettiğimiz koltuk takımıteslim aldık lakin teslim aldıktan sonra yataksız olan 3'lü koltuktan ses geldiği yani defolu geldiği için servis açtık servis gelip baktığında bunun değişimi sağlanacak tamir olmaz dedi sonrasında değişimi onaylanması için 1 ay bekletildikten sonra koltuk geldi lakin gelen koltuk yataklıydı gelen arkadaşlar yataklı koltuğu bırakıp yataklı koltuğu almak zorunda olduklarını belirtti bizde o zaman yataklıyı alın yenisini bırakın dedik ve tekrar servis talebinde bulunduk servisten gelen arkadaşlara değişim istediğimiz yenisi gelmesi konusunda talebimizi ilettik lakin üstünden 2 hafta geçtikten sonra ürünü tamir edeceklerini söylediler anlamadığımız daha önce bunun tamiri olmaz dediğiniz ürünü nasıl tamir yapılacak tamir yapıldıktan sonra ne anlamı kalacak biz yenisini istiyoruz çünkü defolu gelmiş bir üründür bizden kaynaklı bir sorun değildir 3 aydır bir koltuk için defalardır Enza müşteri hizmetleri servis servis arayıp duruyorum bütün işimi gücümü bırakıp bununla uğraşıyorum maddi manevi bizi bu süreç çok yıprattı lütfen sonuçlansın artık yoksa arık gerekli yerlere ve mercilere intikal edilecek ve ayrıca medya grubunda tanıdıklarım var bu böyle kalmayacak emin olabilirsiniz. Çözüm merkeziniz sıfır 3 aydır bir koltuk için neyi bekletiyorsunuz anlamıyorum.


Bir diğer konu bayilik verdiğiniz firma kesinlikle müşteri memnuniyeti sıfır Enza ürünü sattım paramı aldım gerisi beni ilgilendirmiyor havasındalar kendilerini aradığımda yardım talebi istediğimde biz artık sizin isminizi görmek ve duymak istemiyoruz dediler kendiniz servisi arayın bize söylemeyin iade almayacaklarını söylediler. Ürünler defolu geldi bizden kaynaklı bir durum söz konusu değildi sizin markanızı bu şekilde kullanıyorlar ve ben bir daha sizin markanızla ilgili hiçbir şey satın almayı düşünmüyorum.

Dilek Dilek 908 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Dilek16 Eylül

    Ne zaman çözüme kavuşturmayı düşünüyorsunuz!

  • Enza Home Temsilcisi10 Eylül

    Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.. Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. EnzaHome olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.enzahome.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

Ziyaretçi Yorumları