09 Eylül
#12573190

Enza Home'de Ürün Değişikliği!

Enza Home'dan 06/09/2019 tarihinde teslim almış olduğum iki halı da salonuma küçük geldiğinden fark vererek büyütmek istemekteyim. Ancak kapalı olan ürünü geri alabileceklerini ama ambalajı açılmış ürünü geri alamadıklarını belirttiler. Halıyı açmadan küçük ya da büyük olduğunu nasıl tespit edebileceğimi açıkçası anlayamadım.


6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gereğince, alıcıların teslimat tarihinde itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak herhangi bir sebep göstermeden ve “kargo ücreti ödemeden” ürünleri iade etme hakları vardır. Kaldı ki ben ürünleri tamamen iade etmiyor sadece büyük olanları ile değiştirmek istiyorum. Bu konuda ilgililerden acil olumlu yanıt bekliyor aksi durumda Tüketici Mahkemesi'ne başvurmak zorunda olacağımı belirtmek istiyorum.

Esra Esra 800 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Esra09 Eylül

    Ne yazık ki sorunuma çözüm bulunamadı. Ambalajı açılmamış ürün için % 15 ücret farkı ile iade alınacağı/ değişim yapılacağı bilgisi verildi, açılmış olan için ise hiçbir şey yapılamıyormuş. Bir daha bu firmadan alışveriş yapmayı düşünmüyorum, tavsiye de etmiyorum. İkea bile ürünleri iade alırken kurumsal bir firma olduğunu iddia eden Enza bu durumdan çok çok uzaktadır.

  • Enza Home Temsilcisi09 Eylül

    Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.. Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. EnzaHome olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.enzahome.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

Ziyaretçi Yorumları