11 Eylül
#12571310

Enza Home Yanlış Ürün Teslim Etti

Yataş Eryaman şubesinden kanepe aldık. Annenin mağazada beğenip aldığı üründe kırlentler farkrenkti, eve yanlış ürün geldi. Mağazayı aradım bizde yok o ürün dendi. Müşteri hizmetlerini aramam söylendi bu sabah müşteri hizmetleri beni arayıp üründen memnun kalıp kalmadığımı sordu, yanlış yastıklar gelmiş dediğimde mağazayı arayın dediler onlar da sizi aramamı söyledi dedim.


Bir de telefonda bağırdı müşteri hizmetindeki kadın! Bizim suçumuz değil neden biz uğraşıyoruz dediğimde sabahın köründe sesini neden yükseltirler! Klasik Türk şirketi. Marka mağazayı suçlar mağaza müşteri ilişkilerini arayın der. Bıktım, parasını biz eksik veriyor muyuz neden hizmeti eksik alıyoruz?

Seçkin Seçkin 1.242 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Enza Home Temsilcisi11 Eylül

    Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz.. Bu süreç içerisinde tarafınıza telefon,sms ya da E-mail yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. EnzaHome olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, Web: www.enzahome.com.tr Çağrı Merkezi: 444 0 987

Ziyaretçi Yorumları