01 Kasım 2018
Yorum Yap
#11097009

Enza Home Kalitesizliği Ve Sorunlu Satış Politikaları!

Şikayetimi kalite seviyesi ve satış politikası yerlerde olan Enza Home'dan bir çözüm bekleyerek oluşturmuyorum. Malum mobilyaya verilen tutarlar az buz değil, ben tarza aldanıp daha ucuza alabileceğim B*** gibi bu sektöre yıllarını vermiş bir firmanın tecrübesinden şaştığım ve bu markaya bulaştığım için binlerce kez pişmanım.


Edirne Enza Home' dan bütün evimizin mobilyalarını aldık. Satışı yapan hanımefendi ve beyefendi, o kadar parayı ellerine nakit verirken sevimli, ilgili satıcı numaralarıyla otuz günde, en geç kırk günde mobilyalarımızı teslim alacağımız bahaneleriyle bizi oyaladılar. Ne kırk günü? Kırk gün geçti şu gün gelecek, bugün geleceklerle oyalamalar, inanamazsınız ama en geç kırk günde gelecek sözü veren adam fabrikadan gelecek eşyanın bir kısmının kamyona sığmadığından gelemeyeceğini bile söyledi.


Salon takımım ve yatak odam kavga dövüş geldi, kuruldu. Aman yarabbi! Çekmeceler yamuk monte edilmiş, yatak odasının çekmecesi eşya yerleştirirken daha iki şey koyunca düştü diyeyim siz kaliteye pay biçin. Çekmece düşer mi ya daha içine bir şey konurken, nasıl ray sistemi, ne tutuyor o çekmeceyi, küçücük çivi mi? Dahası da var, oturma odamı düğünüme birkaç gün kala getirme zahmetine katlandılar sağ olsunlar. Biz izine çıkıp düğünümüzle ilgilenmek üzere şehir dışında olduğumuzdan yerimize arkadaşımız teslim aldı bu takımı.


Dolayısıyla biz ancak balayından dönünce görebildik ve bir hayal kırıklığı daha. Köşe takımıyla aldığımız berjeri resmen çok uyumlu bu takımla diye satışı yapan sevimli ve dürüst hanımca bize vermiş. Başka bir tanımı yok bunun. Berjeri orada halihazırda görmemiştik ve internetten bahsi geçen satıcı hanımla seçmiştik. Bayağı başarılı bir şekilde bizi kandırdığı için de kendisini tebrik ediyorum.


Çünkü satana ve paranızı alana kadar ilgi, sözler, tatlı pozlar. Satıştan sonra tutulmayan sözler, ilgisiz tavırlar, verdiği sözü unutup utanmadan kamyona sığmayan eşyalar falan gibi saçmalıklar.

Didem Didem 2.293 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Enza Home Temsilcisi16 Kasım 2018

    Sayın DIDEM E, İletmiş olduğunuz konu ilgili birimlerimiz tarafından hassasiyetle değerlendirilmiştir. Konu hakkında tarafınız ile iletişime geçilerek bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla, YATAŞ A.Ş Bize buradan da ulaşabilirsiniz; Web: www.yatasbedding.com.tr Hizmet Merkezi: 444 0 987

  • Enza Home Temsilcisi01 Kasım 2018

    Sayın DIDEM E, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. YATAŞ ailesi olarak her türlü taleplerinizin işleme alınması ve şikayetlerinizin çözüme kavuşturulması adına gereken hassasiyet öncelikli hedeflerimiz arasındadır. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili en kısa sürede tarafınızla iletişime geçilecektir. Saygılarımızla, YATAŞ A.Ş Bize buradan da ulaşabilirsiniz; Web: www.yatasbedding.com.tr Hizmet Merkezi: 444 0 987

Ziyaretçi Yorumları