12 Eylül

Enza Home Ürün Teslim Skandalı!

29 Haziran'da Küçükyalı mağazanızdan aldığımız Orlando yemek takımının 6 adet sandalyesinin 17 Ağustos'ta teslim edeceği bilgisi verilmişti. Ürünün üretiminde sorun olduğu için 22 Ağustos'ta teslim edileceği konusunda bilgilendirme yapıldı. Fakat ürün teslimi hala yapılmadı. Bugüne kadar da bizi arayıp başka bir bilgilendirme yapılmadı. Yetkili kişiyle görüşmek istiyoruz kimse yardımcı olmuyor, şikayet kaydı oluşturuyoruz bilgilendirme yapılmasını istiyoruz onu da Kale almıyorsunuz. Küçükyalı mağazanız Ankara'ya mail attığını söylüyor ama onlar da işin üzerine düşmüyor. Müşteri memnuniyeti sizin için önemliyse bir de telefonla ulaşmayı denersiniz. Bizi bu kadar mağdur etmeye utanmıyorsunuz. Boşuna reklamlara bir ton para dökmeyin. Ben hayatımda böyle rezalet bir müşteri memnuniyeti anlayışı görmedim. Resmen bizimle dalga geçiyorsunuz.

Korhan 534 Okunma

Cevaplar

  • Enza Home Temsilcisi13 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bizleri bilgilendirmiş olduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Sizlere daha iyi hizmet sunabilmemiz için, firmamızın ürün ve hizmetleriyle ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaya devam etmenizi rica ederiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili 444 0 987 numaralı Yataş Müşteri hizmetleri hattımızdan hafta içi 09:00 – 18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla Yataş Müşteri Hizmetleri

  • Korhan 12 Eylül

    6 adet sandalyeyi göndermeyi başaramıyorsanız lütfen ürünlerinizi geri alın ve paramızı iade edin yoksa Tüketici Hakları mahkemesine başvuracağız. Bu kadar vurdumduymaz, müşteriyi önemsemeyen bir firma ben hayatımda görmedim. Sizin tasarımlarınız konusunda herkese övgüyle bahsediyordum ama bundan sonra kesinlikle sizin ürünlerinizi evime almayacağım. Bu konuyla ilgili de çevremdeki herkesi uyaracağım. Ama tabi ki bu da sizin için önemli değil. Çünkü müşteri kavramının önemini hala anlayamamışsınız. Üzülmeyin rakip firmanın pazar payını öğrendiğinizde anlamaya başlarsınız.

  • Korhan 12 Eylül

    Merhaba, az önceki şikayetime devam etmek istiyorum. Siz bu şekilde mi rakiplerinize karşı satış hacminizi büyütüp pazar payınızı arttırmayı düşünüyorsunuz? Öyleyse çok hayalperest bir firmasınız demektir. Alt tarafı 6 adet sandalyeyi Ankara'dan İstanbul'a nakliyesini gerçekleştireceksiniz. Bunu bile yapamıyorsunuz. Bir kargo firmasına verseniz iki günde bize teslim edilirdi. Yılların Yataş markasına bağlı Enza Home'a hiç yakıştıramıyorum çok yazık. 6 sandalyenin teslimini yapamıyorsanız bence şirketi kapatın. Keşke lojistik departmanında çalışan yetkililer pazarlama departmanınızdaki yetkililer kadar iyi olsalardı. Bizi yetkili kişinin arayıp bilgilendirme yapmasını istiyoruz ama hem Küçükyalı mağazanız hem de şikayet kaydı oluşturmamıza rağmen genel merkeziniz gereken ilgiyi göstermiyor.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön

Giriş Yap