13 Ekim

Enza Home 2 Aydır Kurulumu Yapılamayan Ürün

2 ay önce teslim ettiğiniz, pardon etmeye çalıştığınız, Orlando Makyaj masası 4. kuruluma gelinmesine rağmen hala adam akıllı montajını yapıp teslim edemediniz. Her gelen personel masanın aynı yerine zarar vererek çekti gitti. Ürünün 4. değişimi olacak. Ayrıca köşe takımı diye getirdiğiniz May Fayir köşe takımının 3. değişimi olacak. Siz nasıl bir firmasınız ürününüzün arkasında böyle mi duruyorsunuz. Hafta da en az 2 kez evime gelime malzeme getirip hepsini arızalı getiriyorsunuz.

Çıkın artık evimden hayatımdan. Adam akıllı getirin şu ürünlerinizi artık. Bir de kuruluma gönderdiğiniz adamlar gizli gizli müşteri ses kaydı alıyor. Mahkemeye verildiniz de delil mi toplamaya çalışıyorsunuz? Nedir işiniz sizin? Mobilyacı mı?

Sercan 1.681 Okunma

Cevaplar

  • Sercan 13 Ekim

    ? ? ?

  • Sercan 13 Ekim

    Evet teşekkür kısmını geçelim. İcraat ne olacak _? Bu kadar mağduriyet yaşatmanın bir bedeli olmalı.

  • Enza Home Temsilcisi13 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bizleri bilgilendirmiş olduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Sizlere daha iyi hizmet sunabilmemiz için, firmamızın ürün ve hizmetleriyle ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaya devam etmenizi rica ederiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili 444 0 987 numaralı Yataş Müşteri hizmetleri hattımızdan hafta içi 09:00 – 18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla Yataş Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön