Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Enuygun.com Üzerinden Kiraladığım Aracı Teslim Alamadım.

Sabri
30 Nisan 12:15
1.041

Enuygun internet sitesi aracılığıyla 20/02/2024 tarihinde 08/04/2024 21:00'de teslim alıp 14/04/2024 21:00'de teslim etmek üzere Central Rent A Car firması adına bir rezervasyon oluşturdum. Enuygun'dan 07/04/2024 11:30'da 08/04/2024 tarihinde aracı güvenle teslim alabileceğime dair bir SMS aldım. Aracı teslim almak üzere 20:45 gibi Konya Havaalanına gittiğimde havaalanı karşılama bekleyen herhangi bir araç göremedim. Enuygun müşteri hizmetlerini aradığımda bana Central Rent A Car firmasının Konya şubesinin numarasını verdiler. Firmayı aradığımda firmanın daha önceden Türkiye üzerindeki bütün şubelerinin kapandığını ve rezervasyonların iptal edilip ücretlerin iade edildiğini söylediler. Bunun üzerine Enuygun müşteri hizmetlerini aradığımda bana firmanın kapandığını yeni öğrendiklerini söylediler. Mobil uygulamadaki rezervasyon beklemede bilgisi ve teslim alma tarihinden bir gün önce gelen bilgilendirme SMS'ine güvenerek aracı teslim almaya geldiğimi söylediğimde bana para iadenizi yapalım eğer araç ihtiyacınız varsa 12500 TL'ye yeni bir araç kiralama hizmeti sağlayalım gibi bir cümle söylediler. Firma kapandığı halde bana bilgi verilmediğinden dolayı bana ücretsiz bir araç tahsis edilmesini istediğimde böyle bir uygulamalarının olmadığını eğer istersem şikayet hatlarına bir şikayet bildirisi yapabileceğimi ve 72 saat içerisinde dönüş yapılacağını söylediler. Şikayet bildirisi oluşturup görüşmeyi sonlandırdım. Daha sonrasında birkaç görüşme gerçekleştirerek Brand Rent A Car'dan 8400TL'ye araç kiralamak zorunda kaldım. 72 saat sonrasında Enuygun üzerinden bir geri dönüş gerçekleştirilmedi. Bayram tatili dolayısıyla olduğunu düşündüm ve beklemeye devam ettim. 17/04/2024 tarihinde Enuygun üzerinden bir çağrı aldım. Şikayet hattında bulunan görevli para iademin gerçekleştiğini ve başka bir şey yapamadıklarını söylediler. Firmanın kapanmasından benim sorumlu olmadığımı, aracı kurum olarak Enuygun'u kullandığımı ve bu bilgiyi onların bana vermesi gerektiğini söylediğimde bana firmanın kapandığını sizin çağrınız üzerine öğrendik denildi. Yeni kiraladığım aracın faturalarının durduğunu ve zararımın karşılanmasını istediğimi bunun yapılamaması taktirinde başka tarih aralığında 6 günlük araç kiralama hizmeti talep ettiğimi ilettiğimde bana bunun mümkün olmadığını yapabileceklerinin sadece para iadesi olduğunu söylediler. Enuygun ile yaptığım görüşmeler kayıt altına alındığından dolayı bütün konuşmaların tekrar dinlenmesini ve zararımın karşılanmasını talep ediyorum.

Enuygun.com Üzerinden Kiraladığım Aracı Teslim Alamadım.
30 Nisan 12:25 (Şikayetten 9 dakika sonra)

Merhaba, Öncelikle yaşadığınız deneyim için üzgünüz. Geri bildiriminiz tarafımızdan kontrol ediliyor. En kısa süre içinde sizinle iletişime geçiyor olacağız. Değerli katkılarınız ve hizmetlerimize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Enuygun Ekibi

30 Nisan 16:02
Sabri
30 Nisan 17:09

Şikayet biriminden bir hanımefendi ulaştı ve beni daha önce bilgilendirme amacıyla aradıklarını ve ulaşamadıklarını söylediler. Ben de onlar beni aradığında açamadığımı daha sonra kendilerini aradığımda telefona cevap vermediklerini belirttim. Ayrıca bu görüşme öncesinde 17.04.2024 tarihinde şikayet birimindeki kendini yetkili olarak tanıtan hanımefendi firmanın kapandığını benim rezervasyon tarihindeki aramam sayesinde öğrendiklerini belirtmişti. Fakat bu hanımefendi beni iptal edildiğini bilgilendirmek için aradıklarını belirtti. Ayrıca beni aradıklarını söyledikleri tarihlerden sonra mobil uygulamadan yaklaşık her gün rezervasyonumu kontrol ettiğimde hala aracın beklemede olduğunu ve herhangi bir iptal işlemi gerçekleşmediğini gördüm. Rezervasyonumdan bir gün önce bana attıkları "aracı teslim alabilirsiniz" mesajının otomatik olduğunu ve onu dikkate almamam gerektiğini belirttiler. Üstelik 17.04.2024 tarihindeki yetkili ile olan görüşmemde mağdur olduğumu ve bu konu hakkında ne yapabileceklerini sorduğumda bana para iadesi harici bir şey yapamayacaklarını söyledi. Bugün arayan hanımefendi ise şikayet ettiğimden ötürü 750TL uçak kuponu verebiliriz eğer isterseniz dedi. Kendilerine onların ihmali yüzünden 4000TL daha fazla ödeme yaptığımı ayrıca gece gece mağdur olduğumu, 750 liralık kuponun benim hiçbir işime yaramayacağını belirttiğimde farklı bir şey yapamayacaklarını belirttiler. Aynı firmanın şikayet biriminden yetkili olduğunu söyleyen 2 farklı kişiyle yaptığım görüşmelerin ikisi de birbirini tutmamaktadır. Bu kadar büyük bir firmadan bu şekilde bir muamele almak üzücü maalesef.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Enuygun.com Rezervasyon Ve İade Sürecinde Yaşanan Sorunlar

Murat
02 Haziran 19:49
432

Enuygun Para İadesini Yapmıyor

Ali
21 Mayıs 15:53
268
Enuygun Para İadesini Yapmıyor
Enuygun Para İadesini Yapmıyor
1

Enuygun.com Firmasının Haksız Kazanç Yolu

Yasin
19 Mayıs 12:17
271
1

Enuygun.com Ve Otelz.com Rezervasyonumu İptal Ederek Zarara Uğrattılar

Mesutt
30 Nisan 16:18
310
5
Çözüldü

Enuygun.com Para İadesi Yapmıyor

Furkan
15 Nisan 16:09
270
"Benimle anında iletişime geçerek çözüm sundular. Çok teşekkür ederim. Sorun bankadan kaynaklıymış"
Enuygun.com Para İadesi Yapmıyor
Enuygun.com Para İadesi Yapmıyor
Benzer Şikayet Yaz