Enterprise Rent A Car Ücret İade İşlemi

Orçun Orçun16 Ekim 12:38

10.10.2020 tarihinde Enterprise şirketinin Taksim ofisinden 1 günlük bir araç kiralama yaptım. Araç ile 10.10.2020 günü İstanbul'dan Bursa'ya gittim. Bursa'ya ulaştığımda 30 40 km ile giderken aracın lastiğinin patladığını fark ettim. Acil işim olduğu için inip lastiği söktüm. Ve lastiğin jantının içeriden yamuk olduğunu ve bütün lastiğin deforme olduğunu gördüm. Aşağıya görselleri bırakıyorum.

11.10.20 tarihinde sabah Enterprise aradım. Bursa'da araç değişimi için konuyu arkadaşlara anlattım bu noktada can güvenliğimi tehlikeye attıklarını otobanda hızlı giderken bu lastiğin patlamasının muhtemel ölümle sonuçlanabileceğini bana yardımcı olmalarını rica ettim. Bursa ofislerinde araç bulunmadığı için, yol yardım ise stepne dışında lastik takmadığı için, stepne ile İstanbul'a dönmem söylendi. Koskoca Enterprise şirketinden araba kiralıyorsunuz. Sabah İstanbul'da erkenden işim olduğu için araç kiralamayı tercih etmişim. Bursa' da gideceğim yere geç kalıp, İstanbul'da ki işime de yetişemedim ölüm tehlikesi atlatıp üzerine 80 km hızla Bursa'dan İstanbul'a dönmek zorunda bırakıldım.

Bu konuyu Taksim ofisine aracı iade ederken anlattım. Aracı teslim alan kişi beni haklı bulduğunu, müdürlerine derhal beni aratacağını, lastiği incelemeye yollayacağını söyledi. Daha sonra Taksim ofisi müdürü tarafından aranıp aracın incelemeye sokulduğunu diğer lastiklerde bir şey bulunmadığı için hatalı bulunduğum söylendi. Kabul etmediğimi diğer 3 lastikle olayın alakasının olmadığını söyleyip kendisine WhatsApp üzerinden lastiğin fotoğrafını yolladım. Müşteri hizmetlerinden geri dönüş sağlandı. Beni haklı bulduklarını ve özürlerini ilettiler ve 1 günlük ücretsiz araç kiralama hediye edeceklerini ve bunun dışında kartımdan çektikleri 500 TL provizyonu şahsıma yatıracaklarını söyleyen bir mail attılar. Mail görseli aşağıda.

14.10.2020 tarihli gelen bu maili bugün görüp kart ekstremi kontrol ettim ve tarafıma herhangi bir tutarın yatırılmadığını gördüm ve müşteri hizmetlerini aradım. Ekspertiz raporunda jantta bir yamukluk olması yüzünden lastiğin bu hale geldiğini söyleyip herhangi bir kaza yapmamış olan şahsımın suçlu olduğunu söyledi. Müşteri hizmetlerine sordum. O zaman neden haklı olduğum bir mail attınız, bana neden 1 günlük ücretsiz araç kiralama hediye ettiniz ve kaza yapmadığım halde jantı nasıl yamultmuş olabilirim sorularını yöneltip sağlıklı bir cevap alamadıktan sonra konuyu ilk başta Ekşi Sözlük sonrasında diğer mecralara taşıma kararı aldım.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler