Enterprise Rent A Car  Mağduriyeti 01.10.2020!

Bülent Bülent07 Ekim 11:51

03.09.2020 tarihinde Enterprise.com.tr sitesinden online olarak Peugeot Traveller marka otomatik vites aracın ödemesini yaparak, 01.10.2020 için rezervasyon yaptırdık. 01.10.2020 günü aracı teslim almaya gittiğimizde otomatik araç ellerinde olmadığını manuel vites Mercedes Vito araç verebileceklerini söylediler.

 Ellerinde başka araç olmadığını araçta değişiklik yapma haklarının olduğunu belirttiler. 02.10.2020 tarihinde Antalya' da otel rezervasyonumuz olduğu için kabul ettik. Aracı yanımıza getirdiklerinde aracın vuruk ya da çizik olmayan en ufak bir yerinin bile olmadığını gördük. Aracın içinde ya da dışında kesinlikle en ufak bir temizlik ya da dezenfeksiyon işlemi yapılmadığını söylediğimizde bizim yanımızda üstün körü bir temizlik yapıldı.

Aracı alıp yola çıktık yolda ani bir frende arka koltuklardan biri öne doğru yattı. Biz de birisinin ayağına düşmemesi için koltuğu söküp bagaj kısmına koyduk. İstanbul' un dur kalk trafiğinden çıkınca aracın çok ciddi derecede sağa çektiğini ve inanılmaz bir balans olduğunu fark ettik. Bir süre sonra gece sürüşünde sol ön farımız yanmadı. Birkaç kere aç kapa yaparak tekrardan yaktık. Buna rağmen daha yavaş bir şekilde seyrederek otelimize ulaştık.

04.10.2020 tarihinde otelden çıkana kadar araca binmedik ve aynı sorunlarla İstanbul'a geri döndük. Aracı teslim ederken yolda yaşadığımız sorunları söyledik ve bu aracı bu şekilde kimseye kiraya vermeyin, kimsenin canını yakmayın diye uyardık. Aracı teslim ederken koltuğun düştüğünü yerinden söküp bagaja koyduğumuzu belirttik.

Ertesi gün Enterprise tarafımıza dönüş yaptı ve koltuğun raylarının kırıldığını 1.000 TL ücretinin olduğunu ve bizden kesileceğini söyledi. Aracı teslim aldığımız Ataşehir şubesine gittik ve aracı teslim alırken bir şey belirtmediklerini, yapılan işlemin faturasını ve nerede yapıldığını öğrenmek istediğimizi ilettik. Bunu söyleyemeyeceklerini belirttiler. 

Faturanın gelmediğini böyle bir ispat yapmalarının mümkün olmadığını ilave ettiler. 04.08.2020 tarihli "sikayetvar.com" sitesine aynı koltuğa sahip aracın aynı sorunu ile ilgili başka bir kullanıcının şikayeti de mevcuttur.

Tarafımıza manuel araç teslim edildiği için otomatik vitesli araç rezervasyonundan doğan fiyat farkını bize iade edeceklerini belirtmelerine rağmen herhangi bir ödeme yapılmamıştır.

Konu ile ilgili Türkiye Enterprise merkezine ve yurt dışı merkezine gerekli şikayetlerimizi ilettik.Konunun çözülememesi durumunda hukuki haklarımızı kullanacağımızı belirtiriz.

  • - Görüntüleme
  • 2Destekçi
  • 1Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler