09 Ağustos
#12414261

Enpara'dan Gelmeyen Kart

Kayıtlarıma bakarsanız firmanıza olan bağlılık, teşekkür ve destek amaçlı açtığım bir çok kayda ulaşabilirsiniz. Sadık bir müşteriniz olarak ATM'nizin bilinçsizce yutarak (ki ATM'leriniz hep sorunlu) beni mağdur ettiği, 30 gündür gelmeyen kartım ile ilgili şikayetimi 3 defa farklı platformlardan dile getirdim.


Sizden aldığım bilgiye istinaden; adres sizde doğru gözükürken fakat ne hikmetse (eski ev adresime yönlendirilen) ve sonuç itibariyle; hala tarafıma gelmeyen kartı bayram boyunca kullanamayacağım aşikar. Bayram dönüşü Enpara ile yollarımızı ayırıyoruz. Teşekkürler Enpara, teşekkürler PTT.

Uğur Uğur 1.036 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Enpara Temsilcisi16 Ağustos

    Merhaba, Müşterimizin talebini inceleyerek 16/08/2019 tarihinde kendisine bilgi verdik. Enpara.com hakkında öneri, görüş ve taleplerinizi Enpara.com web sitemizde yer alan 'Bize Yazın' (https://www.qnbfinansbank.enpara.com/pts-form.aspx) adımından her zaman iletebilirsiniz.

  • Enpara Temsilcisi09 Ağustos

    Merhaba, Talebinizi incelemeye aldık. En kısa süre içinde konuyu detaylı inceleyerek size bilgi vereceğiz. Dilerseniz, Enpara.com hakkında görüş, öneri ve taleplerinizi web sitemiz 'Bize Yazın' (https://www.qnbfinansbank.enpara.com/pts-form.aspx) adımından iletebilirsiniz. Sevgilerimizle, Enpara.com

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler