09 Ağustos
#12408445

Enpara Hatalı Fatura Ödeme Ve Mağduriyet

Enpara kredi kartı ile evime ait internet faturası (Türk Telekom) için otomatik ödeme talimatı verdiğimde yanlışlıkla Başka bir aboneye ait fatura numarası girişi yapmışım ve kartımdan bu ödeme çekildi. Yaptığım hatayı Türk Telekom'dan faturanız ödenmedi internetiniz kesilecektir mesajı geldiğinde fark ettim ve bankayı arayıp talimatı iptal ettirdim. Bu iptal konuşmasında yapılan ödeminin iadesini bankamdan talep ettim. Fakat bankam bu işlemi Türk Telekom un yapacağını söyledi ve onlarla iletişime geçip istemiş oldukları evrakları da kendilerine mail yolu ile gönderdim. İşlemim sonuçlanması için haber beklemeye başladım. Haber gelmeyince Türk Telekom'u aradım, ama olumlu sonuç alamadım beni bankaya yönlendirdiler. Bu şekilde futbol topu gibi banka Türk Telekom arası gidip geldim. Sonuç olarak bunu ne Türk Telekom ne de banka halletti. Bu arada faturasını ödediğim kişi veya kişilerde hiç ama hiç sesini çıkarmadan haram yemiş oldular, helal etmiyorum yanlış ödeme yaptığım Türk Telekom abone numarası 7028808733 dür. Burada beni mağdur eden öncelikle bankam Enpara, sonra Türk Telekom ve en son faturası ödenip te sesinin çıkarmayan şahıstır. Fakat en büyük hatayı Enpara'da bulurum müşterisinin arkasında durmadığı için.

Elif Elif 719 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Enpara Temsilcisi15 Ağustos

    Merhaba, Müşterimizin talebini inceleyerek 15/08/2019 tarihinde kendisine bilgi verdik. Enpara.com hakkında öneri, görüş ve taleplerinizi Enpara.com web sitemizde yer alan 'Bize Yazın' (https://www.qnbfinansbank.enpara.com/pts-form.aspx) adımından her zaman iletebilirsiniz.

  • Enpara Temsilcisi15 Ağustos

    Merhaba, Talebinizi incelemeye aldık. En kısa süre içinde konuyu detaylı inceleyerek size bilgi vereceğiz. Dilerseniz, Enpara.com hakkında görüş, öneri ve taleplerinizi web sitemiz 'Bize Yazın' (https://www.qnbfinansbank.enpara.com/pts-form.aspx) adımından iletebilirsiniz. Sevgilerimizle, Enpara.com

Ziyaretçi Yorumları