English Home Ürünüm Nerede?

Ayşegül A. |

Yurtiçi Kargo 'nun müşteri duyarsızlığı yüzünden siparişim elime ulaşmadı, ben size mesaj atıp durumu izah ettim ve ürünümü istediğimi beyan ettim lakin siz ürünlerimi iptal etmişsiniz bana sormadan böyle bir şey yapmışsınız.

Ürünlerimi istiyorum vazgeçmedim lütfen geri yollar mısınız diye mesaj attığım ve üstüne bir de 800' lu müşteri hizmetlerini arayıp durumu izah edip ürünümü istediğim halde isteğim yerine getirilmedi.

Yurtiçi Kargo'nun sorumsuzluğunun faturası bana kesildi. Ayrıca stok da bir daha gelmeyecek gelse bile indirimli fiyattan olmayacak bir ürün. Üstelik ürünle beraber kullanacağım diğer her şeyimde hazırlamıştım. Açıkladıkları bahaneleri de ürün iade geldiğinde para iadesi hemen yapılıyormuş.

Saçma yani bana sorulmadan. Kargo müşteri ürünü istemedi dememiş sonuçta adreste bulunamadı bahanesini yazmış, sen neden bana sormadan siparişi mi iptal ediyorsun ki parası peşin ödenmiş ürün.

Etiketler :

Çağrı Merkezi Sorun Çözme Online Ödeme

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Ayşegül A.
    13 Ağustos
    12:21

    Hala ilgilenen olmadı dedigim gibi devam ediyor kimsenin umurumda değil English Home umarsamaz olduktan müşteriyi hafife aldıktan sonra kargo tabi ki sallamaz yani normaldir