Emniyet Genel Müdürlüğü ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Memurunun Uygunsuz Araç Çekim İşlemi

1.795görüntüleme
Kadir
Kadir 14 Ağustos 2020 16:29

14.08.2020 tarihinde 52**4 plakalı aracım park yasağı olan yerde trafiğe engel ve tehlikeye sokacak durum olmadığı halde çekilmiştir. Buna istinaden aracımı çeken memura durumu izah edip aracımı vermesini yalnızca park cezası kesebileceğini söylememe rağmen aracı çekiciden otoparka indirdi ve işlem yaptılar. Aracım Fındıkzade de çekildi ve kocamustafapaşa cem otoparkına koydular. 

Ben doğma büyüme bu semtteyim burada bu işin suyu çıktı, çünkü otoparklar boşaldığı zaman ekipler sanki garajı doldurmak için durmadan araç çekiyorlar biz halk olarak usandık artık. İşlem yapmadan 155'i aradım orayı ara burayı ara sonra kaymakamlığa geldim kamuyu kamuya şikayet edemezsin dedi tüketici hakem heyetindeki memur. Buradan yetkililer kimse buna artık bir çözüm bulunsun devletin elbisesini üzerine giyen kimseyi dinlemiyor (Hatalı park eden her araç artık çekilmiyor. Yönetmelikte belirtilen yerlere park edilen araçlar çekilirken çekilen araç sayısında azalma olduğu belirtiliyor. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı A** A*, “Çe**kmenin bir amacı var. Her aracı kaldırıp götüremezsin” derken araçları çekilenler de açıklamalarda bulundu.

Karayolu Trafik Yönetmeliği 119. Maddesine göre, başka araçların giriş çıkışı engelleniyorsa, toplu taşıma araçlarının duraklarına 15 metre mesafede, dönüşlerde, ikinci sıra park ederek trafiğin akışı engelleniyorsa, sağlık kuruluşlarının, kamu binalarının, emniyetin, itfaiyenin araçlarının giriş çıkışları engelleniyorsa ve yaya geçitleri üzerindeki araçları çekilir. Ancak bu durumlar söz konusu değilse, park yasağı uyarısı olsa bile araçlar çekilmez, sadece hatalı park cezası kesiler.

Bütün bunlara rağmen aracınız çekilerek otoparka götürüldüyse, masrafları, ikamet ettiğiniz ilçenin ya da çekicinin bağlı olduğu kuruluşun bulunduğu ilçenin kaymakamlığındaki Tüketici Hakem Heyetine başvurarak geri alabilirsiniz. Yönetmeliğe aykırı çekilen araçlar tüketici kanuna göre ayıplı hizmet sınıfına giriyor)

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler